Szkodniki rzepaku ozimego – jak je zwalczyć?

Wraz z nastaniem wiosny, na plantacjach rzepaku pojawiają również się szkodniki. Ich żerowanie może doprowadzić do znacznego obniżenia plonów. Jak temu zaradzić? Mamy rozwiązanie!

Inazuma 130 WG to insektycyd w formie gotowej mieszaniny dwóch substancji czynnych – acetamiprydu i lambda-cyhalotryny, przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących. Preparat ma szereg wyjątkowych cech, które sprawiają, że znakomicie sprawdza się we wczesnowiosennych zabiegach przeciwko szkodnikom rzepaku ozimego.

Szkodniki łodygowe rzepaku ozimego

Do jednych z najgroźniejszych szkodników rzepaku należą chowacze łodygowe – chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny. W wyniku ich żerowania dochodzi do uszkodzenia rośliny, co uniemożliwia jej dalszy wzrost i naraża na działanie groźnych chorób. Chowacze mogą żerować na rzepaku już przy temperaturze gleby oscylującej w  granicach 5–7°C. W takich warunkach część dostępnych na rynku insektycydów jest nieskuteczna, dlatego z pomocą przychodzi Inazuma 130 WG, która działa już od 5°C. Pozwala to na bardzo wczesną reakcję, zanim jeszcze szkodniki zdążą wyrządzić szkody w uprawie. Ta cecha, w połączeniu z natychmiastowym działaniem na szkodnika (efekt knock down), pozwala na błyskawiczne zwalczanie łodygowych szkodników rzepaku ozimego.

szkodniki rzepaku ozimego

Wiosenna ochrona rzepaku

Kompleksowa ochrona rzepaku przez cały sezon wegetacyjny powinna uwzględniać trzy kluczowe aspekty. Po pierwsze, ważny jest właściwy i systematycznie prowadzony monitoring plantacji. Po drugie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa pszczołom oraz innym pożytecznym owadom zapylającym. Dodatkowo rotacja produktów, a także dobór odpowiedniej substancji czynnej do występującego zagrożenia dopełniają program kompleksowej ochrony rzepaku. Jedynie połączenie tych trzech czynników pozwoli skutecznie zwalczać najgroźniejsze szkodniki rzepaku ozimego i przełoży się na wysokość oraz opłacalność produkcji.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *