Termin wysiewu nawozów azotowych do zmiany – apel rolników

Termin wysiewu nawozów azotowych do zmiany – apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza. Jak podkreśla, potrzebne są również zmiany w przepisach dotyczących stosowania nawozów. Izba chce wprowadzenia przepisu, który umożliwiłby stosowanie nawozów azotowych w oparciu o warunki pogodowe. Jakie argumenty rolnicy podali apelując o zgodę na wcześniejszy wysiew nawozów azotowych w 2022 r.?

Ze względu na zmiany klimatyczne, a także krótsze i łagodniejsze zimy, Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała prośbę do wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Apel dotyczy wprowadzenia zmiany w przepisach, które pozwolą na wcześniejsze stosowanie nawozów na polach – od 15 lutego 2022. Rolnicy proponują również wprowadzenie przepisu, dzięki któremu sami będą mogli decydować, kiedy rozpocząć wysiew nawozów azotowych, patrząc na warunki atmosferyczne. Jak tłumaczy WIR, chodzi o to, aby zasad nie określały sztywne terminy, tylko warunki pogodowe.

Termin wysiewu nawozów azotowych 2022 r. – dawka startowa

Bardzo ważny z punktu widzenia agrotechnicznego jest termin zastosowania pierwszej – startowej dawki azotu na wiosnę. Ma on również ogromny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Wiosna to czas, kiedy rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego szybkie oraz prawidłowe podanie pierwszej dawki azotu ma na celu:

 • pobudzenie roślin do krzewienia,
 • uzyskanie dużej liczby kwiatów i kłosków w różnicującym się zawiązku kłosa,
 • optymalnej liczby kłosków i źdźbeł kłosonośnych na jednostce powierzchni.

Ze względu na powyższe, startowa dawka w uprawach ozimych decyduje więc o ich plonowaniu.

Warunki dostarczania pierwszej dawki azotu roślinom

Wielkopolska Izba Rolnicza wspomina również o warunkach dostarczania startowej dawki nawozów azotowych. – W przypadku rzepaku pierwsza dawka azotu powinna zostać dostarczona wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji rzepaku – poinformowała WIR w piśmie.

Termin wysiewu nawozów azotowych a warunki pogodowe

Podanie roślinom pierwszej dawki azotu w czasie wczesnej wiosny, sprzyja pobieraniu i efektywności azotu z gleby. Ponadto wpływa na procesy biochemiczne, które zachodzą w roślinach, a także zwiększa ich odporność na choroby i szkodniki. Wysiew nawozów azotowych wczesną wiosną jest szczególnie ważny, ponieważ po zimie rośliny potrzebują regeneracji. Pierwsza dawka azotu musi być zgodna z zasadą: nawóz czeka na roślinę, a nie odwrotnie.

Obecne panujące warunki pogodowe, a także temperatury są sygnałem do wznowienia wegetacji dla roślin ozimych. W Polsce początki prac polowych, a tym samym wiosenny start wegetacji ozimin rozpoczyna się, kiedy średnia temperatura gleby – mierzona na głębokości 10 cm – wynosi co najmniej 2,5 stopnia C. Jak przypomina Wielkopolska Izba Rolnicza, w takich warunkach niezbędne jest zastosowanie wiosennej startowej dawki azotu.

Przeczytaj również: Protesty rolników w Polsce – AgroUnia wjeżdża do miast

Dobre uwilgotnienie gleby pozwala na wiosenny wysiew nawozów azotowych 2022

Kolejną ważną sprawą, którą WIR argumentował swoją prośbę jest odpowiednia wilgotność gleby, która wczesną wiosną jest na dobrym poziomie. Według Izby jest to bardzo ważne w dzisiejszym zmieniającym się klimacie. Rośliny, z niezbędnymi składnikami odżywczymi oraz wodą, rozwiną mechanizmy, dzięki którym uzyskają właściwy plon, a także będą rosnąć szybciej i dadzą nadzieję na obfite zbiory.

Według długoterminowych globalnych modeli pogodowych (USA, Rosja, Europa), a także modeli regionalnych, pogoda w nadchodzących miesiącach (luty-maj) będzie w większości umiarkowana, a opady mniejsze niż zwykle. Spowoduje to brak możliwości magazynowania wody przez ekosystem.

Czytaj również: Nowe zasady programu Czyste Powietrze – wsparcie nawet do 69 tys. zł

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 61

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Marek pisze:

  Ale co wyśmiewać jak nie są kupione bo większość rolników nie stać na taki zakup , bo to jest utracony dochód roczny gospodarki, a rząd tym się nie przejmuje,że tona nawozu kosztuje ok. 4500 zl

 2. Avatar Błażej pisze:

  Zimy i tak nie ma to by się przydało kogo stac i może wjechać na pole to wysieje. Też pada non stop to ludzie szamba muszą wozić. rośliny nie czekaja na spadek ceny tylko pobierają składniki. A niech się ciut ciepłej zrobi to rusza jak z bicza strzelił o ile bd miały pożywienie

 3. Avatar Robert pisze:

  Śmiechu warte.
  Tłumaczenie tym co stworzyli te chore przepisy że ziemia jest okrągła.
  Ja nie przejmuje się tymi wytycznymi .
  Jak tylko pogoda pozwoli to w pole .
  Dla 117euro od 2023r nie będę stosował się do chorych przepisów.
  Większe straty będę miał jak nie wysieje.
  Już prawie to tylko 400 kg pszenicy czy 150 kg rzepaku.
  Trzeba będzie niedługo olać te wszystkie wytyczne i siać co się chce gdzie się chce i ile się chce .
  Zero żadnego ugotowania, zazielenienia .
  Większe straty w plonach jak te dopłaty i mniej biurokracji
  Pozdrawiam odwaznych