Truchła świń z ASF utylizowano na Kujawach!

Download PDF

Informacja jest tak szokująca, że naprawdę trudno w nią uwierzyć. Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej świnie z gospodarstwa z ogniskiem ASF na Podlasiu utylizowano na… Kujawach.

To jest naprawdę zła wiadomość, tym bardziej zła, że woj. kujawsko-pomorskie jest miejscem, gdzie wiele gospodarstw prowadzi intensywny chów świń – powiedział nam Aleksander Dargiewicz z biura Związku Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej. Wydaje się nam nieprawdopodobne to, że ubite świnie zakażone wirusem ASF zostały wwiezione do centrum kraju. To wygląda jak proszenie się o kłopoty.

Związek Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej wydał w tej sprawie oświadczenie.

To jest naprawdę zła wiadomość, tym bardziej zła, że woj. kujawsko-pomorskie jest miejscem, gdzie wiele gospodarstw prowadzi intensywny chów świń.

Aleksander Dargiewicz, Związek Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej

Za niewątpliwy błąd należy uznać decyzję Inspekcji Weterynaryjnej w sprawie wyboru miejsca utylizacji stada 566 świń z ostatniego V ogniska ASF w gospodarstwie położonym w miejscowości Rębiszewo-Studzianki, w gm. Wysokie Mazowieckie – czytamy w oświadczeniu. Zdecydowano bowiem, że utylizacja odbędzie się w odległym o 350 km zakładzie utylizacyjnym w Jezuickiej Strudze. Transport zabitych zwierząt do Jezuickiej Strugi przebiegał ze strefy ochronnej do rejonu wolnego od ASF, gdzie wcześniej nie była notowana obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Dlaczego tak się stało?

My możemy się tylko domyślać – dodaje Aleksander Dargiewicz. – Prawdopodobnie Inspekcja Weterynaryjna nie miała podpisanych umów z zakładami utylizacyjnymi na terenie woj. podlaskiego i dlatego uwieziono ubite świnie z ASF do centrum kraju.

Wiele jest pytań, które w związku z tą sytuacją stawia związek producentów trzody chlewnej.

Należy sprawdzić jakim specjalistycznym transportem utylizowane stado zostało przewiezione na tak dużą odległość – alarmują przedstawiciele Związku Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej. Zakłady utylizacyjne zazwyczaj nie dysponują drogim sprzętem, który posiada filtry powietrza niepozwalające na przedostawanie się wirusom na zewnątrz. Jeżeli taki sprzęt został wynajęty, to jesteśmy ciekawi, skąd on pochodził? Nie sądzimy bowiem, aby jakikolwiek przedsiębiorca (firma hodowlana) udostępniła specjalistyczny sprzęt do transportu zwierząt hodowlanych na potrzeby transportu sztuk zarażonych wirusem ASF!

Prawdopodobnie Inspekcja Weterynaryjna nie miała podpisanych umów z zakładami utylizacyjnymi na terenie woj. podlaskiego i dlatego uwieziono ubite świnie z ASF do centrum kraju.

Aleksander Dargiewicz, Związek Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej

Nie są to jedyne pytania jakie się nasuwają. Przedstawiciele zastanawiają się też: – Czy transport był konwojowany? Czy kierowca został przeszkolony na wypadek jak ma postępować w przypadku rozszczelnienia pojazdu? Czy kierowca posiadał odpowiednią odzież ochronną i co się z nią potem stało? Czy wykonał staranne odkażenie swojego ciała po zakończeniu transportu? Jak odkażono pojazdy, którymi wykonano transport? Z uwagi na liczbę zwierząt do transportu musiało być użytych kilka samochodów. Czy jechały one w konwoju, czy oddzielnie? Czy transport odbywał się jednym samochodem, który wykonał kilka kursów? Czy samochody zatrzymywały się po drodze? Jeśli tak to w jakich miejscach? Czy miejsca te natychmiast odkażono?

Z podobnymi pytaniami także i my zwróciliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przewiezienie trucheł zwierząt z ASF o ok. 300 km w głąb kraju nijak się bowiem ma do ogłaszanego niedawno zaostrzania programu bioasekuracji.

Proszę o kierowanie pytań w sprawie utylizacji uśpionych zwierząt do Głównego Lekarza Weterynarii – odpowiedziała nam Małgorzata Książyk, kierownik biura prasowego ministerstwa.

Skierowaliśmy więc nasze pytania do Głównego Lekarza Weterynarii i czekamy na odpowiedzi.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o