TUZ na obszarach Natura 2000 — zakaz zaorywania i przekształcania

MRiRW opracowało przepisy, na podstawie których TUZ na obszarach Natura 2000 będą podlegać ochronie w związku z normą GAEC 9. Jest to norma wprowadzająca zakaz przekształcania, a także zaorywania trwałych użytków zielonych. To ważna informacja dla rolników, szczególnie tych, którzy zastanawiają się i pytają: czy można zaorać trwałe użytki zielone?
Resort rolnictwa opracował projekt rozporządzenia, w którym zawarł regulacje wynikające z potrzeby wdrożenia przepisów w zakresie normy GAEC 9. Zakłada ona wprowadzenie zakazu przekształcania, a także zaorywania trwałych użytków zielonych. Precyzując w tych przepisach chodzi przede wszystkim o TUZ wrażliwe pod względem środowiskowym znajdujących się na obszarach Natura 2000.
Spis treści
Ochrona TUZ na obszarach Natura 2000 zgodnie z normą GAEC 9
Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym, dotychczas TUZ wartościowe pod względem środowiskowym wymagały ochrony ze względu na swoje walory i korzyści dla różnorodności. Przypomnijmy, że ochronę realizowano jako płatność za zazielenienie.
Obecnie jednak TUZ wrażliwe pod względem środowiskowym na obszarach Natura 2000 będą wyznaczone na nowo. Zgodnie z przepisami na trwałych użytkach zielonych będzie obowiązywał zakaz zaorywania lub przekształcania. Zakaz przekształceń obejmuje m.in. zaorywanie, zamianę na inne użytki rolne, zalesianie, zabudowę, czy też eksploatację torfu i kruszyw.
Trwałe użytki zielone zaktualizowane
W rozporządzeniu MRiRW zaproponowano, aby nowe trwałe użytki zielone wyznaczył Minister Środowiska w ramach opracowania planów zadań ochronnych, albo planów ochrony. Za wrażliwe pod względem środowiskowym będą uznane więc trwałe użytki zielone na obszarach Natura 2000. W przypadku, których w planach zadań ochronnych lub planach ochrony określono działania ochronne dla siedlisk na nich położonych.
Trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym wyznaczono poprzez wskazanie poszczególnych numerów działek ewidencyjnych. Wykaz działek ewidencyjnych można znaleźć na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji — załącznik do projektu
TUZ na obszarach Natura 2000 – kogo dotyczy aktualizacja działek?
W uzasadnieniu do rozporządzenia poinformowano również, że zmiany dotyczące aktualizacji trwałych użytków zielonych obejmą około 1,26 mln rolników. Zgodnie z danymi pozyskanymi przez ARiMR. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 15 marca 2023 r.
Czytaj również: Rządowa pomoc dla rolników jest niewystarczająca?
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW
