Ubój gospodarczy na nowych zasadach – co się zmieniło?

Ubój gospodarczy na nowych zasadach – co się zmieniło?

Sprawdź, co zmieniło się w przepisach dotyczących uboju gospodarczego.

Przed nami Święta Wielkanocne. Wielu z nas nie wyobraża sobie świątecznego stołu bez wędlin i mięs domowej roboty. Zanim jednak przystąpimy do ich wytwarzania, warto sprawdzić, co zmieniło się ostatnio w obowiązujących przepisach. Ubój gospodarczy jest już na nowych zasadach.

Ubój gospodarczy

Świniobicie ma w Polsce długą i bogatą tradycję.

Zgodnie z tradycją, na wielkanocnych stołach powinny znaleźć się wędliny, wędzonki i mięsa, najlepiej domowej roboty. Przed świętami ilość ubojów gospodarczych zdecydowanie rośnie. Przeprowadzenie takiego uboju jest zgodne z prawem, ale tylko jeśli mięso z niego uzyskane wykorzystuje się na użytek własny. Nie można nim handlować. Za złamanie tego przepisu grozi nawet 5 tys. złotych grzywny.

Ubój gospodarczy – komu wolno, a komu nie?

Rolnicy, którzy zamierzają przystąpić do przeprowadzenia uboju gospodarczego muszą przygotować się na pewne zmiany. W połowie marca weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza w tej kwestii pewne obostrzenia.

Zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia, uboju zwierząt w gospodarstwie na potrzeby własne (tzw. uboju gospodarczego) będą mogły dokonywać osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenie teoretyczne, organizowane (bezpłatnie) przez powiatowego lekarza weterynarii lub odbyły trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym pod nadzorem osoby posiadającej udokumentowany 3-letni staż pracy na stanowisku ubojowym – podaje resort rolnictwa.

Ubój będą mogły przeprowadzać również osoby, które uzyskały od powiatowego lekarza weterynarii świadectwo kwalifikacji w tym zakresie.

Szereg obowiązków

Ubój gospodarczy

Wielu rolników korzysta z usług lokalnych rzeźni oferujących ubój usługowy za około 80-120 złotych.

Przypomnijmy, że na osoby przystępujące do uboju gospodarczego nałożone są też inne obowiązki. Taki zamiar należy zgłosić przynajmniej na 24 godziny przed ubojem zwierząt powiatowemu lekarzowi weterynarii. W przypadku świń konieczne jest przebadanie mięsa na obecność włośnia krętego.

Ważne jest też m.in. przestrzeganie minimalnych wymagań dotyczących zdrowia zwierząt, co zapobiec ma m.in. ubojowi chorych zwierząt oraz tych, którym podano lekarstwa.

Przeczytaj więcej o tym, jak przeprowadzić ubój gospodarczy

Nie będzie mandatów za brak dokumentów auta!

Jakie są planowane zmiany w przepisach o ruchu drogowym i kiedy zaczną obowiązywać?

19 kwietnia 2018

Kryteria pomocy dla spółek wodnych nadal zaporowe?

Jakie zmiany w "Inwestycjach zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” szykuje resort rolnictwa?

14 kwietnia 2018

Gazociąg na polu, a interes rolnika

Jeśli na naszym polu zaplanowano budowę gazociągu, należy nam się wynagrodzenie za "użyczenie" ziemi na ten cel i odszkodowanie za straty.

15 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij