Na południu Polski rozpoczął się sezon na rdzę brunatną pszenicy. PIORiN alarmuje, że choroba może już wystąpić w woj. dolnośląskim i opolskim.
Na rdzę brunatną najbardziej podatna jest pszenica – zarówno ozima, jak i jara.
– Objawy rdzy brunatnej na pszenicy występują głównie na blaszkach liściowych – mówi Izabela Kik, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu. – Zakażenie roślin następuje najłatwiej w temperaturze 15–18°C i przy 100% wilgotności względnej powietrza.
Zakażenie roślin następuje najłatwiej w temperaturze 15–18°C i przy 100% wilgotności względnej powietrza.
Porażeniu rdzą ulegają najczęściej liście, sporadycznie jedynie źdźbła. Ponieważ źródłem infekcji są resztki pożniwne, do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia rdzy zaliczamy płytką orkę. Choroba lubi także przenawożenie azotem i deficyt potasu.
– Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie od początku krzewienia do końca fazy kłoszenia – dodaje pani inspektor. – W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby termin zabiegu można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna.
Dla rdzy brunatnej progi ekonomicznej szkodliwości to:
- w fazie strzelania roślin w źdźbło: co najmniej 10% źdźbeł z objawami porażenia,
- w fazie kłoszenia roślin: wystąpienie objawów porażenia na liściu podflagowym lub flagowym.
Jak rozpoznać rdzę brunatną? Poza charakterystycznym kolorem, na górnej powierzchni liścia pojawiają się okrągłe rdzawe miejsca z grzybnią patogenu. Na dolnej stronie liścia można zobaczyć czarne skupiska zarodników. Przy szybkim powiększaniu się zajętej chorobą powierzchni liścia, dochodzi do jego uschnięcia. Osłabia to roślinę, która przez to plonuje gorzej.
U mnie w tym roku przesadziłem trochę z azotem w pszenicy ozimej i tym razem postanowiłem nie czekać na jej pojawienie się i zadziałać na T2 Segurisem Opti by się nie pojawiła. Jak na razie nie widać jej w zbożu.
Na choroby grzybowe może być też Vertisan DuPont, ale Seguris Opti też jest ok moim zdaniem.