Nie bądź stratny! Ustal optymalny termin zbioru kukurydzy

Mimo, że do zbioru kukurydzy pozostały jeszcze co najmniej 2 miesiące, już teraz warto się przyjrzeć, kiedy jest najbardziej optymalny do tego termin.

Od odpowiedniego doboru terminu w dużej mierze zależy jakość paszy, która będzie skarmiana przez cały przyszły rok.

Wybór odmiany

kukurydza

Istnieje wiele odmian kukurydzy, dla każdej z nich w zależności od rejonu optymalny termin zbioru może się różnić.

Obecnie, na rynku znajduje się wiele odmian kukurydzy o różnym FAO, od 140 do ponad 300. W zależność od użytkowania i rejonu, rolnicy wybierają różne odmiany wg własnego uznania i doświadczenia.

Zbiór kukurydzy na kiszonkę

Wyznaczenie optymalnego terminu do zbioru kukurydzy na zielonkę nie jest wcale takie proste.

Zaleca się, aby ziarno kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę znajdowało się w fazie woskowej. Ułatwi to jego zgniatanie i rozdrobnienie. Nieuszkodzone ziarniaki nie są trawione przez bydło!

Innym wyznacznikiem jest zawartość suchej masy, wynoszące 30-35%. Nieodpowiedni termin zbioru kukurydzy, czy to za wczesny czy za późny, skutkuje dużym spadkiem wartości pokarmowej przyszłej kiszonki.

Zbyt wczesne wykoszenie kukurydzy prowadzi do złego przebiegu fermentacji, ponieważ materiał jest za wilgotny. W takich warunkach powstają duże ilość kwasów, zwłaszcza kwasu octowego.

zbiór kukurydzy na kiszonkę

Zbiór kukurydzy na kiszonkę

fot. Fotolia

Kiszonka wykonana zbyt wcześnie charakteryzuje się również zmniejszoną zawartością skrobi, a więc i obniżoną wartością pokarmową.

Opóźnienie terminu zbioru

Opóźnienie terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę, mimo że wiąże się ze wzrostem poziomu energii w kiszonce, gwałtownie obniża strawność włókna i skrobi. Zdrewniałe części łodyg i suche liście są wówczas trudniejsze do rozdrobnienia.

Taką sieczkę trudniej jest także zagęścić. Wiąże się to z możliwością pozostawienia powietrza, które sprzyja rozwojowi grzybów. Grzyby w kiszonce są szczególnie niebezpieczne dla młodych i ciężarnych zwierząt ze względu na mykotoksyny.

Wykazano, że mykotoksyny działają również negatywnie na zagnieżdżanie się zarodka do macicy.

Metoda wyznaczania terminu zbioru kukurydzy

Ułatwieniem w wyznaczaniu optymalnego terminu jest minimalna znajomość budowy ziarniaka kukurydzy.

Ułatwieniem w wyznaczaniu optymalnego terminu jest minimalna znajomość budowy ziarniaka kukurydzy. Na ziarniku znajduje się linia mleczna, która jest dość popularną metodą wyznaczania terminu zbioru.

Kiedy wcześniej wspomniana linia znajduje się w połowie ziarniaka, można przyjąć, że zawartość suchej masy w roślinie wynosi około 28%. W związku z czym jest za wcześnie na zbiór.

Optymalny termin zbioru kukurydzy przypada, kiedy linia znajduje się w 1/3 długości od podstawy ziarniaka. Wówczas zawartość suchej masy oscyluje w granicach 32-35% w zależność od odmiany, jaka została wysiana.

Zbiór kukurydzy na ziarno

Optymalnym terminem zbioru w przypadku kukurydzy uprawianej na ziarno jest moment, kiedy asymilaty przestają spływać do ziarniaka, a sam ziarniak nie oddaje już wody.

zbiór kukurydzy na ziarno

Zbiór kukurydzy na ziarno

fot. Fotolia

W tym przypadku, fizjologiczna dojrzałość kukurydzy do zbioru przypada na pojawienie się czarnej plamki. Sygnalizuje ona rolnikowi, że ziarniak kukurydzy przestał gromadzić w sobie asymilaty.

Problem z odpowiednim terminem zbioru jest na tyle poważny, że powstało wiele publikacji, które badają to zagadnienie. Przeprowadzono także liczne doświadczenia naukowe.

Termin zbioru kukurydzy a wystąpienie czarnej plamki

Gorzej, gdy pogoda nie pozwala na naturalne schnięcie roślin i liście okrywowe kolby trzymają wodę. Wówczas rodzi się pytanie, czy warto poczekać i zaryzykować pojawienie się grzyba, ale zebrać suchszy materiał, czy wykosić wcześniej plon dobrej jakości, ale ponieść większe nakłady finansowe na suszenie ziarna. Najbardziej rozsądnym wyjściem jest zbiór kukurydzy po około 14 dniach po pojawieniu się czarnej plamki.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *