Ustawa o OZE – izby rolnicze wnioskują o zmiany dla rolników

Download PDF

Samorząd rolniczy zaapelował do Ministra Klimatu Michała Kurtyki o wprowadzenie zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Dotyczyć one będą przede wszystkim korzystniejszego rozliczania się z energii w stosunku ilościowym 1 do 0,9, a nie jak do tej pory 1 do 0,7. Czy Ustawa o OZE może ulec zmianie na korzyść rolnika?

Gospodarstwa rolne coraz bardziej rozwinięte – wpływ na to ma również energia

Jak podkreśla KRIR rozwój gospodarstw rolnych bezwarunkowo bywa związany z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ceny energii cały czas rosną, co jest coraz bardziej odczuwalne dla portfela rolnika.

Producenci rolni posiadający instalacje OZE podlegają rozliczeniu jako prosumenci. Co za tym idzie, rolnicy rozliczani są w stosunku 1 do 0,7. KRIR chce to zmienić wprowadzając zmiany w dokumencie – Ustawa o OZE.

Ustawa o OZE – hodowcy zwierząt wykorzystują zdecydowanie większą moc energii

Większość instalacji posiada moc 10 kW, która w pełni pokrywa zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym. Jednak w przypadku gospodarstwa rolnego to zużycie i zapotrzebowanie potrafi być zdecydowanie większe. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, gdzie prowadzi się chów, bądź hodowlę zwierząt.

W tym przypadku warto również wspomnieć, że zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe wtedy, gdy słońce operuje w najmniejszym stopniu. Z tego powodu, oddawanie 30 % energii wytworzonej w sposób ekologiczny jest krzywdzące i zniechęca rolników do instalowania i korzystania z instalacji OZE.

KRIR wnioskuje o zmianę w rozliczaniu OZE w stosunku 1 do 0,9

Ustawa o OZE musi ulec zmianie w stosunku do rolników – tego zdania jest samorząd rolniczy. W imieniu rolników składa propozycję wprowadzenia zapisu mówiącego, że producenci rolni wytwarzający energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy nie większej niż 50 kW rozliczą się w stosunku ilościowym 1 do 0,9. Nie jak dotychczas w stosunku 1 do 0,7.

Według KRIR powyższa zmiana przyczyni się do tego, że rolnicy będą chętniej decydować się na realizację przedsięwzięć, związanych z OZE. Pozwoli to ponadto, wpłynąć w większym stopniu na ochronę środowiska i poprawę dochodowości produkcji rolnej.

Całą treść wniosku o zmianę ustawy o OZE w zakresie współczynnika korekty można znaleźć na stronie KRIR.
Temat OZE na terenach wiejskich został przez nas poruszony w artykule Odnawialne źródła energii szansą dla gospodarstw rolnych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o