Kryzys dotarł również do sektora produkcji i przetwórstwa żywności. Jednak w tym przypadku, koronawirus nie jest jedynym problemem, a ustawa o podatku cukrowym. Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, bo o niej mowa budzi wiele wątpliwości. Skutkiem jej wprowadzenia w życie mogą być lawinowe bankructwa firm z branży napojowej.
Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów – apel przedsiębiorców
Pod apelem wystosowanym do prezydenta, premiera i posłów RP podpisali się m.in:
- Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
- Konfederacja Lewiatan
- Federacja Gospodarki Żywnościowej RP
- Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
- Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów niesie za sobą negatywne konsekwencje, dlatego przedsiębiorcy chcą ochronić firmy i Polaków, zanim będzie za późno. Proszą o wstrzymanie się z wszelkimi pracami legislacyjnymi do końca 2020 r. Takie działania mają na celu powstrzymanie masowych bankructw firm i zwolnień pracowników, które mogą w tej sytuacji wystąpić. Powyższy apel na również na celu ograniczyć skutki jakie niesie za sobą koronawirus wobec sektora produkcji i przetwórstwa żywności. Dotyczy to przede wszystkim zapewnienia ciągłości produkcji, dostaw i samego zatrudnienia.
Przedsiębiorcy zgodnie uważają – ustawa wymaga wcześniejszego dialogu
Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności podkreśla:
Odrzucona w piątek przez senat Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, to dobitny przykład rozwiązania legislacyjnego, które jest szkodliwe dla tysięcy polskich przedsiębiorców i polskich konsumentów. To rozwiązanie, które w ogóle nie powinno być uchwalone i wdrożone, tym bardziej w czasie takiego wyzwania epidemiologicznego, z którym mierzymy się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Przedsiębiorcy uważają, że wprowadzenie ustawy i nałożenie podatku jest niedostosowane do siły nabywczej i sytuacji społeczno-gospodarczej w naszym kraju. Ponadto, powyższa ustawa powstała bez oceny skutków dla małych i średnich przedsiębiorstw. W jej sprawie nie odbyły się również niezbędne konsultacje społeczne. Obawy budzi także możliwość przerwania łańcucha dostaw zarówno w przypadku produktów, surowców i opakowań. Producenci i przetwórcy żywności zauważają również, że obciążenie przedsiębiorstw podatkiem cukrowym może doprowadzić do zachwiania ich płynności finansowej.
Dodaj komentarz