Zadbaj o kury: uważaj na salmonellę!

Zadbaj o kury: uważaj na salmonellę!

Zbliżające się święta to czas większego zapotrzebowania na jajka. To również moment, kiedy konsumenci obawiają się salmonelli.

Zbliża się okres świąteczny i Polacy masowo zaczną kupować jajka. Jak co roku powróci też w mediach temat salmonelli. O czym warto pamiętać, by ustrzec swoje stada?

uwaga na salmonellę

Na salmonellę narażone są przede wszystkim kury z wolnego wybiegu.

Na salmonellę narażone są ptaki w każdym wieku, choć najbardziej narażone są na nią te najmłodsze. Ujawnia się ona szczególnie przy spadku odporności. Sprzyja temu szczególnie system klatkowy. Pamiętać należy przede wszystkim o obowiązku przekazywaniu informacji o stadzie lekarzowi weterynarii oraz właściwie prowadzonej dokumentacji. Karolina Florek z Głównego Inspektoratu Weterynarii podczas wykładu w trakcie Tarów FERMA 2016 przypominała o obowiązkach związanych z bioasekuracją.

Salmonellę mogą przenieść domowe zwierzęta: koty, psy, a nawet żółwie.

Karolina Florek z Głównego Inspektoratu Weterynarii

– Na salmonellę narażone są szczególnie kury z tzw. wolnego wybiegu. Zarazić się mogą, o czym często się zapomina, przez kontakt nawet z domowymi zwierzętami, takimi jak psy czy koty. Nosicielami mogą też być gryzonie i inne ptaki, a nawet gady, takie jak hodowane w domach żółwie. Choroba przeniesiona może być też przez nas, naszych pracowników, wodę, sprzęt gospodarski i samochody. Należy o tym pamiętać i zwracać szczególną uwagę na higienę – mówiła Karolina Florek.

Istotne jest przede wszystkim utrzymanie zasad należytej higieny w kurnikach. Nie wolno zapominać m.in. właściwym zabezpieczeniu budynków. Pasze i materiał hodowlany najlepiej jest kupować ze sprawdzonego źródła. Wiele też zależy od ludzi, których zatrudniamy, czy też członków rodzin pomagających nam w pracy. Warto jest przeszkolić ich z zakresu bioasekuracji, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo naszych stad.

Więcej o tym, jak zabezpieczyć ptaki przed chorobami już niebawem.

Odstrzał dzików = więcej ASF w Polsce?

Odstrzał dzików może wpłynąć na szybsze i łatwiejsze rozprzestrzeniania się ASF w Polsce. Co zrobić, aby nie przynieść wirusa do swojego gospodarstwa?

9 marca 2018

Krycie świń: inseminacja czy krycie naturalne?

Właściwe zapłodnienie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału rozrodczego. Postawić więc na inseminację czy naturalne krycie?

15 marca 2018

Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

Padły dzik jest bardzo dużym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się zachować, kiedy się na niego natkniemy.

6 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij