Wapnowanie gleby w sadzie – późna jesień to optymalny termin
fot. Pixabay.com

Wapnowanie gleby w sadzie – późna jesień to optymalny termin

To prawie ostatni dzwonek na wapnowanie gleby w sadzie. Dlaczego podanie wapna jest tak ważne i jakie w tym celu stosować preparaty?

Gleba w sadzie po zbiorach jest mocno wyeksploatowana i pozbawiona cennych składników mineralnych. Ważnym jesiennym zabiegiem w sadzie jest jednak nie tylko nawożenie, ale również wapnowanie gleby w sadzie. Optymalnym terminem tego zabiegu jest późna jesień.

Odpowiednie pH gleby ma duży wpływ nie tylko na późniejszy wzrost czy plonowanie roślin, ale także na przyswajalność makro i mikroelementów podawanych w nawozach. Nawet najlepsze i najbardziej racjonalne nawożenie nie sprawdzi się, jeśli odczyn gleby będzie zbyt kwaśny. Nie będzie ona bowiem w zbyt dużym stopniu przyswajała składników zawartych w nawozach.

Dobra pora na wapnowanie gleby w sadzie

Aby wapnowanie miało sens i było jak najbardziej skuteczne, należy je przeprowadzić w odpowiednim terminie.
– Optymalnym terminem na przeprowadzenie wapnowania jest późna jesień po zbiorach – wyjaśnia Jan Domański, sadownik z Sętala. – Dzięki temu podczas jesiennych opadów i później w zimie, gdy śniegi będą topnieć, wapno zdąży przemieścić się w głąb podłoża. Należy jednak pamiętać, by zabieg przeprowadzić zanim pojawią się regularne nocne przymrozki. Wtedy gleba przestaje cokolwiek przyswajać, a podane składniki nie przemieszczają się w niej.
Jeśli sadownicy nie zdążą z wapnowaniem gleby przed nadejściem zimy, mogą ten zabieg przeprowadzić także wiosną. Najlepiej jednak zrobić to jak najwcześniej, od razu po stopnieniu śniegów.

Jeśli sadownicy nie zdążą z wapnowaniem gleby przed nadejściem zimy, mogą ten zabieg przeprowadzić także wiosną. Najlepiej jednak zrobić to jak najwcześniej, od razu po stopnieniu śniegów.

Dobrze dobrany rodzaj i dawka wapna

Wapnowanie warto również poprzedzić badaniem odczynu gleby, by poznać stopień jej zakwaszenia i na tej podstawie ustalić odpowiednią dawkę wapna do podania do gleby. Rodzaj zastosowanego nawozu wapnowego powinien być również dostosowany do rodzaju gleby. Na glebach lekkich najlepiej sprawdza się wapno węglanowe, które wolniej się rozpuszcza i łagodniej działa, czyli nie obniża pH zbyt szybko i gwałtownie. Alternatywą dla wapna węglanowego jest wapno tlenkowe, zalecane na gleby ciężkie. Bez względu na rodzaj gleby czy nawozu, dawka, jaką należy zastosować zawsze powinna być ustalana indywidualnie. Najlepiej kierować się zaleceniami, jakie otrzymuje się wraz z wynikami analizy gleby.

Regulacja wzrostu ozimin. Czym skracać?

Chlorek mepikwatu to bardzo dobry regulator. Zobacz w jakich uprawach sprawdzi się najlepiej!

22 lutego 2018

Wapnowanie pogłówne możliwe na wiosnę

Siew wapna wiosenną porą nie należy do optymalnych terminów. Sprawdź czym i jak wapnować gdy jest taka potrzeba!

23 lutego 2018

Dr Green – Nowa jakość nawozów dolistnych

Chcesz poprawić jakość i wydajność swoich plonów? Dr Green pomoże Ci w tym, z pomocą nowatorskich formuł. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o rośliny!

16 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij