Kiedy wapnowanie? Najlepiej tuż po żniwach

Właściwy odczyn gleby ma niebagatelne znaczenie dla uprawianych na niej roślin. Jednym z zabiegów, który przywraca jej odpowiedni poziom pH jest wapnowanie. Kiedy je przeprowadzić? Najlepszym terminem jest czas tuż po żniwach.

Wapnowanie jest zabiegiem, którego celem jest podniesienie pH gleby do odczynu optymalnego dla roślin, które będą uprawiane na danym polu w kolejnym sezonie. Wiele gleb w naszym kraju ma bardzo kwaśny odczyn i bez tego zabiegu nie byłoby możliwe uzyskanie wysokich plonów z upraw nawet przy intensywnym i systematycznym nawożeniu. Aby wapnowanie było skuteczne, ważny jest nie tylko sposób jego przeprowadzenia, ale przede wszystkim termin. Rozrzucone na polu wapno musi mieć bowiem jak najlepsze warunki do tego, by wymieszać się z glebą.

Im lepsze pH gleby, tym lepiej dla uprawianych na niej roślin.

– Wapnowanie powinno być pierwszym zabiegiem przeprowadzanym na ściernisku po żniwach – mówi specjalista producenta nawozów. – W tym czasie na polu wykonuje się bowiem szereg zabiegów, dzięki którym rozsiane wapno może szybko przedostać się do wnętrza warstwy ornej i zostaje wymieszane z glebą.

Im lepsze pH gleby, tym lepiej dla uprawianych na niej roślin. Zbyt duże zakwaszenie ogranicza bowiem przyswajanie substancji odżywczych przez rośliny. W takim środowisku wytwarzają one też słabszy system korzeniowy. A to przekłada się na niższe i gorszej jakości plony.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *