Wcześniejsze emerytury rolnicze – czy nastąpią zmiany?
Jakiś czas temu rolnikom obiecano, że wcześniejsze emerytury rolnicze już niedługo staną się faktem. Zapewniał o tym sam minister Ardanowski, jednak jak wynika z odpowiedzi wiceministra Szymona Giżyńskiego wspomniana obietnica może się nie spełnić.
Spis treści
Jarosław Sachajko pyta o wcześniejsze emerytury rolnicze
Poseł Jarosław Sachajko skierował interpelację poselską nr 6865 w sprawie emerytur dla rolników. Przytoczył w niej materiał, w którym minister Ardanowski obiecuje rolnikom wcześniejsze emerytury rolnicze. Producent rolny otrzymałby je wówczas na podstawie liczby opłaconych kwartałów składkowych.
Czy rzeczywiście te zmiany niedługo nastąpią?
Obecnie nie są prowadzone prace, mające na celu wprowadzenie zmian w zakresie ustalania prawa do emerytury rolniczej. Takiej odpowiedzi udzielił wiceminister Szymon Giżyński.
Na dodatek podkreślił, że rząd nie planuje ,,zmian w odniesieniu do określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników wymogu zaprzestawania prowadzenia działalności rolniczej. W celu wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych w pełnej wysokości”.
Oznacza to, że nie będzie możliwości pozostawienia gruntów (np. 2-3 ha) i otrzymania pełnej wysokości emerytury.
Jak nie wcześniejsze emerytury rolnicze to może mechanizm rent strukturalnych?
Poseł Sachajko skierował również pytanie: Czy ministerstwo podjęło/podejmie działania mające na celu dążenie do wprowadzenia w PROW po 2020 roku mechanizmu na wzór „rent strukturalnych”?
Wiceminister Giżyński odpowiadając na powyższe pytanie stwierdził, że:
,,Ministerstwo dostrzega konieczność prowadzenia działań wspierających wymianę pokoleniową na obszarach wiejskich i prowadzi prace przyczyniające się do osiągnięcia tego celu.”
W związku z tym, istnieje szansa, że chociaż powyższa obietnica wobec rolników zostanie spełniona przez polski rząd.
Całą treść odpowiedzi na interpelację poselską można przeczytać na stronie Sejmu RP – Odpowiedź na interpelację poselską – Szymon Giżyński.
Na kwestię wcześniejszych emerytur rolniczych zwracał również uwagę KRIR, o czym można przeczytać w artykule – Ustawa o ubezpieczeniach rolników 2020 wymaga poprawy!