Wiosenne przymrozki zagrażają uprawom owocowym

Wiosenne, kwietniowe przymrozki nie są w Polsce zaskoczeniem. IMGW prognozuje, że mogą one wystąpić również dziś w nocy, jak sobie z nimi radzić?

Z komunikatu IMGW wynika, że m.in. w woj. łódzkim mogą dziś nad ranem wystąpić lekkie przymrozki. Między 3 a 7 rano temperatura powietrza ma spaść do -2°C, a przy gruncie nawet do -5°C.

Nic złego się nie stanie, jeśli przy ziemi przez kilka godzin będzie utrzymywała się temperatura w minusie. Gorzej, jeśli utrzyma się kilka dni.

Waldemar Trupinda, kierownik Działu Systemów Produkcji Rolnej i Standardów Jakościowych ŁODR

Na takie zjawiska nie mamy wpływu. Najbardziej niebezpieczne są te występujące w okolicach połowy maja, kiedy w sadach i na plantacjach wszystko kwitnie. Mam tu na myśli zarówno truskawki, jak i wiśnie czy jabłka. Jeśli chodzi o same przymrozki, to istotna jest nie tylko sama temperatura, ale i czas ich trwania. Nic złego się nie stanie, jeśli przy ziemi przez kilka godzin będzie utrzymywała się temperatura w minusie. Gorzej, jeśli utrzyma się kilka dni. Wówczas mamy prawo się martwić – wyjaśnia Waldemar Trupinda, kierownik Działu Systemów Produkcji Rolnej i Standardów Jakościowych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszwicach.

wiosenne przymrozki

Przymrozki zagrażają również plantacjom truskawek.

Z przymrozkiem mamy do czynienia wówczas, gdy po dniu, kiedy odnotowywana była temperatura w plusie, w nocy bądź nad ranem spada poniżej 0. Wiosenne przymrozki mogą przyczynić się do uszkodzenia bądź zniszczenia pąków kwiatów i zawiązków drzew owocowych. Dzieje się tak, ponieważ w przestrzeniach między komórkami roślin zamarzają krople wody. Stopień uszkodzenia zależy od temperatury i fazy rozwojowej rośliny. I tak np. w przypadku, gdy na jabłoniach dopiero nabrzmiewają pąki, zagrozić może im temperatura między -12 a -18°C. Jeśli jednak przymrozki przyjdą już po kwitnieniu, gdy pokażą się zawiązki owoców, zaszkodzić im może już -2°C.

Można i trzeba próbować ratować plantacje. Jednym z rozwiązań są urządzenia zamgławiające, jednak są one stosunkowo drogie. Można też pokusić się o zakup biostymulatorów, które wpływają na metabolizm roślin.

przymrozki

Zalecane stężenie roztworu preparatu FROSTEX to 1% (np. 5 l preparatu na 500 l wody). Należy wykonać 2 zabiegi – pierwszy na ok. 3 dni przed spodziewanymi przymrozkami, a drugi na ok. 12–15 godzin przed zapowiadanym spadkiem temperatury. Preparat należy zaliczyć do tych, które mają duże znaczenie w ochronie sadów i innych roślin uprawnych przed wiosennymi przymrozkami.

W ofercie firmy INTERMAG można znaleźć preparat nawozowy FROSTEX, który skutecznie ogranicza destrukcyjny wpływ niskiej temperatury na kwitnące jabłonie oraz inne rośliny uprawne – mówi Wiesław Ciecierski z firmy Intermag. – Badania skuteczności preparatu FROSTEX prowadzone były w warunkach kontrolowanego przebiegu temperatury w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Opracowany został algorytm sterowania urządzeniami chłodniczymi, przy pomocy którego odtworzony został przebieg warunków termicznych z maja 2005 r., które przyczyniły się do drastycznego obniżenia plonowania drzew owocowych – dodaje.

Nieważne jednak od tego, na jakie kroki się zdecydujemy warto pamiętać, że wszelkie wsparcie plantacji i sadów przynosi najlepsze rezultaty, gdy zostaną użyte jeszcze przed wystąpieniem przymrozków.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU
Z forum
Powiązany temat: uprawa truskawek
racyl
mieszał ktoś stomp z beetop trio i lontrel ? lub robił zabiegi tymi środkami w dość bliskim odstępie czasowym ? zobacz więcej »
Tomasz0611
Nawet jeżeli będzie po 1,2zł, to wolę tyle zapłacić, niż brać po 80 groszy z OLX i nie mieć nawet pewności, że płacę za właściwą odmianę. Raz kupiłem od Janusza z OLX, miała być ... zobacz więcej »
pablo6234
Ciekawe gdzie kupisz Frigo po 85 groszy 😂 chyba jakiś badziew przy tych kosztach to będzie po 1,2 minimum o ile będzie na wiosnę  zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar mazowian pisze:

  Sady już kwitną więc jeśli prognozy się potwierdzą mogą być problemy. Biednemu zawsze wiatr w oczy.

 2. Avatar Tadzio pisze:

  Spoko przynajmniej wyplaca kleskowe

 3. Avatar Riki pisze:

  U mnie w nocy z 21 na 22 okolice Zamościa woj Lubelskie przez 2 godziny przy gruncie bylo -5 a dwa metry wyżej 0. 1,5 ha truskawki zmarzlo w 70%. Zmarzly pąki a rozkwitniete kwiaty uratowalem wylewając na plantacje ok 10 tys l wody i zadymianiem.. Dadam tylko ze plantacja do ubiegłego poniedzialku byla okryta agrowloknina a przed przymrozkami nie bylo możliwości jej okryć poniewaz wialo niesamowicie.. Pieknie sie rok zaczyna..

 4. Avatar Iwona pisze:

  Lepiej nie opryskiwać niczym. Potem zające i sarny będą zdychać od tych oprysków.

 5. Avatar kuk666@o2.pl pisze:

  Sarny mogą zdychać! tych szkodników wszędzie pełno.

 6. Avatar Bida pisze:

  W Sandomierzu morele,brzoskwinie padły .
  AA co do wisni,sliw,czeresni to zostanie jakos 30%.