Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022 – nowe informacje od ARiMR

Jeszcze przez niecały miesiąc rolnicy mogą złożyć swój wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022. Aby proces składania wniosków przebieg bez większych utrudnień ARiMR regularnie publikuje komunikaty, które mogą być przydatne dla rolników. Jakie nowe informacje w sprawie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW przekazano w ostatnim czasie? Sprawdźmy!

Tegoroczna kampania wniosków o dopłaty powoli zbliża się do końca. Termin składania wniosków w 2022 r. zarówno w przypadku dopłat bezpośrednich, jak i płatności z PROW zakończy się 16 maja. Co prawda, rolnicy będą mogli jeszcze złożyć wniosek o dopłaty 2022 po tym terminie. Jednak wtedy za każdy dzień opóźnienia należne płatności ulegną zmniejszeniu o 1 proc. Część producentów rolnych nie złożyła jeszcze wniosku, dlatego zwłaszcza dla nich nowe informacje i komunikaty z ARiMR mogą okazać się przydatne.

Przeczytaj również: Ewniosek o dopłaty bezpośrednie 2022 – o czym należy pamiętać?

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022 – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do składania wniosków rolnicy zobowiązani są do zapoznania się z informacjami dotyczącymi norm Dobrej Kultury Rolnej zgodnych z ochroną środowiska (GAEC). Znajdują się w nich m.in. informacje dotyczące kontroli na miejscu w zakresie wzajemnej zgodności wraz z informacjami o możliwych sankcjach.

Przeczytaj również: Dopłaty do nawozów 2022 – kiedy złożyć wniosek?

eWniosekPlus dopłaty bezpośrednie 2022 – ważne komunikaty od ARiMR

Ponadto rolnicy składający wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2022 r. powinni zaznajomić się z komunikatami, które znajdują się na stronie internetowej ARiMR.

Jeden z pierwszych komunikatów który pojawił się na początku kampanii wnioskowej dotyczy kwestii logowania się do aplikacji eWniosekPlus. W przypadku resetu hasła w polu: Wpłacona kwota rolnicy powinni wpisać ostatnią wypłaconą kwotę z roku 2021 r.

Kolejny komunikat znajdujący się na stronie internetowej ARiMR informuje o uzupełnieniu instrukcji wypełniania eWnioskuPlus rozdział ,,10 Deklaracja do płatności PRSK RE.” W takich przypadkach rolnicy powinni zaznaczyć pole: Oświadczam, że dokonałem zmiany podjętego zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatycznego (PROW 2014-2020).

Ponadto, ARiMR informuje w jednym z komunikatów, że funkcjonalność dotycząca możliwości składania uzupełniających dokumentów na kampanię 2022 będzie możliwa od 6 czerwca br. Do tego czasu rolnicy powinni zamieścić dokumenty w sekcji Załączniki dokument ,,Z0031 – Załącznik niemerytoryczny”.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022 – zmiany

Na koniec warto przypomnieć, że w 2022 r. wniosek o dopłaty rolnicy mogą złożyć przez internet. Po wcześniejszym zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) znajdującej się na stronie ARiMR. Następnie ma miejsce przejście do aplikacji eWniosekPlus.

Kolejną zmianą która pojawiła się w tegorocznej kampanii wnioskowej jest możliwość ubiegania się o uzupełniającą płatność podstawową. W 2022 r. rolnicy ubiegający się o dopłaty i płatności PROW muszą również udowodnić, że posiadają prawo do użytkowania gruntów.

Przeczytaj również: Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa 2022 – nie przegap terminu!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 124

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *