Wnioski o premie dla rolników rozpatrywane według nowych zasad?

Producenci składający wnioski o premie dla rolników muszą liczyć się ze zmianami w ich rozpatrywaniu przez ARiMR. O szczegółach zmian poinformowało MRiRW, w odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR. Sprawdźmy, co dokładnie zmieni się przy rozpatrywaniu wniosków premiowych.
Premie dla młodych rolników i małych gospodarstw to kluczowe wsparcie w Planie Strategicznym WPR 2023-2027. Aby rozpatrywanie wniosków było bardziej sprawne, ARiMR wprowadziła modyfikacje dotyczące sposobu rozpatrywania wniosków tzw. wirówek. Czyli wniosków, których proces rozpatrywania przeprowadzały oddziały regionalne lub biura powiatowe Agencji inne niż ten, w którym złożono wniosek o premię dla rolników.
Wnioski o premie dla rolników — czy nastąpi powrót do rejonizacji dokumentów?
Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z wnioskiem o ponowne wprowadzenie rejonizacji w sprawie wniosków premiowych. Zdaniem KRIR skierowanie obsługi wniosków premiowych do dowolnych oddziałów regionalnych ARiMR przełożyło się negatywnie na jakość obsługi wniosków.
W związku z tym Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o przywrócenie rejonizacji w sprawie obsługi wniosków premiowych.
Dzięki temu będzie można liczyć na lepsze zrozumienie lokalnych uwarunkowań i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków – podkreśla KRIR.
-667x445.jpg.webp)
Od 2024 r. ARiMR zmieniła zasady rozpatrywania wniosków premiowych, które dotychczas były rozpatrywane przez oddziały regionalne Agencji w różnych regionach kraju.
Premie dla młodych rolników i małych gospodarstw — zmiany w rozpatrywaniu wniosków
Z odpowiedzi przekazanej przez wiceministra Stefana Krajewskiego wynika, że rejonizacja wniosków premiowych została już przywrócona przez ARiMR. Zmiany w rozpatrywaniu wniosków premiowych wprowadzono od naborów przeprowadzonych w 2024 r.
Zgodnie ze zmienionym podejściem sprawy są przekazywane do obsługi (na tych samych zasadach co dotychczas) tylko w obrębie biur powiatowych województwa zgodnego z miejscem zamieszkania/siedzibą wnioskodawcy, a nie w skali całego kraju. Jednakże wnioski takie nie mogą zostać przekazane do obsługi do biura powiatowego, zgodnego z powiatem miejsca zamieszkania/siedziby wnioskodawcy – wyjaśnił wiceszef resortu rolnictwa.
Jednocześnie, jak podkreśla wiceminister rolnictwa, wnioski o premie dla młodych rolników, a także wnioski o premie dla małych gospodarstw podlegają obsłudze w całym kraju. Na podstawie przepisów, czy też procedur, przy jednoczesnym wsparciu systemu teleinformatycznego. Co z kolei, zapewnia jednolity sposób ich oceny.
Źródło: www.krir.pl; www.gov.pl
