Premia dla młodego rolnika — ważne zmiany

Szykują się ważne zmiany dla producentów, którzy złożyli wnioski o premie dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020. MRiRW przygotowało bowiem projekt rozporządzenia, w którym znalazły się zmiany, które mają usprawnić proces wypłaty środków finansowych w tym zakresie. Premia dla młodego rolnika — co w tym dofinansowaniu się zmieni? Sprawdźmy!
Premia dla młodego rolnika realizowana w ramach PROW 2024-2020 aktualnie znajduje się na końcowym etapie realizacji. Dlatego też wypłata środków finansowych powinna zakończyć się z końcem 2025 r. W związku z tym MRiRW wprowadziło kilka istotnych zmian w przepisach, które mają usprawnić proces wypłaty środków finansowych.
Premia dla młodego rolnika — zmiany w ewidencji przychodów i rozchodów
Pierwsza zmiana dotyczy możliwości prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie również przy pomocy narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa, czyli samoliczącego skoroszytu MS Excel. Narzędzie to służy do zarządzania gospodarstwem rolnym i uwzględnia przychody, a także rozchody w gospodarstwie. Można go pobrać wraz z instrukcją wypełniania ze strony internetowej IERiGŻ-PIB.
Celem wspomnianego narzędzia jest wsparcie rolników w zarządzaniu gospodarstwami rolnymi przy pomocy prostej analizy danych gromadzonych w minimalnym, dostosowanym do celu zakresie.
Narzędzie zostało dostosowane do potrzeb niektórych interwencji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS WPR), tak aby beneficjenci mogli przy jego pomocy udowodnić realizację zobowiązania do prowadzenia rachunkowości w gospodarstwie rolnym, albo co najmniej ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie lub ewidencji zdarzeń o charakterze niefinansowym oraz mogli przygotować zestawienia przychodów z działalności rolniczej i okołorolniczej, sprzedaży czy wykaz faktur związanych z realizowaną operacją – uzasadniono w rozporządzeniu.

Producenci, do których trafiła premia dla młodego rolnika, mogą skorzystać ze specjalnego narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego. Narzędzie to jest udostępnione na stronie internetowej IERiGŻ-PIB.
Młody rolnik — nowe wymagania
Kolejna zmiana zaproponowana przez MRiRW dla producentów ubiegających się o premię dla młodych rolnika dotyczy biznesplanu. Dotychczas rolnicy musieli złożyć wniosek o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR.
Jednak dzięki zmianom producenci będą mogli od razu złożyć wniosek o płatność drugiej raty premii dla młodego rolnika. Łącznie ze zmienionym biznesplanem, a także oświadczeniem o dokonaniu zmiany biznesplanu. Dzięki tej zmianie rozpatrzenie złożonego wniosku o płatność drugiej raty premii dla młodego rolnika ma nastąpić w terminie do końca 2025 r.
Premia dla młodego rolnika — korzystne zmiany dla producentów
Zmiany zaproponowane przez MRiRW są konieczne, ponieważ według danych z ARiMR 100% biznesplanów przyjętych do finansowania podlega zmianie wymagającej zgody dyrektora oddziału regionalnego Agencji. Z kolei, prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów MRiRW w ramach zaproponowanego narzędzia ma być pomocne dla rolników, którzy planują skorzystać również z innych interwencji PS WPR na lata 2023-2027.
Źródło: www.gov.pl; www.legislacja.rcl.gov.pl
