Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon obrotu materiałem siewnym. Aby wybór materiału siewnego nie był przypadkowy należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przypomina o nich Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jakie wymogi musi spełniać materiał siewny?
Po pierwsze, zgodnie z przepisami o nasiennictwie w obrocie na terytorium RP może znajdować się materiał siewny wpisany do:
- krajowego rejestru COBORU
- wspólnotowego katalogu
- odpowiednich rejestrów państw Unii Europejskiej, lub rejestrów państw stowarzyszonych
Ponadto, wybór materiału siewnego będzie ułatwiony jeśli wybierzemy:
- materiał siewny umieszczony w zamkniętym, szczelnym opakowaniu
- nasiona i ziarna w opakowaniu, na którym widnieje etykieta nasienna
- materiał siewny zakupiony u podmiotów wpisanych do ewidencji prowadzonej przez PIORiN
Wybór materiału siewnego – ważna etykieta
W przypadku materiału siewnego etykieta jest bardzo ważna, ponieważ jest potwierdzeniem, że materiał siewny został poddany ocenie urzędowej, bądź ocenie pod urzędowym nadzorem. Dodatkowo, świadczy to, że spełnia on wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji.
Etykiety mają różne kolory i rozmiary w zależności od kategorii stopni kwalifikacji materiału siewnego, a także rodzajów materiału siewnego.
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Dokonując zakupu materiału siewnego należy pamiętać o dokumencie sprzedaży, na którym powinny znaleźć się informacje takie jak na przykład:

Kupując materiał siewny należy zwrócić uwagę m.in. na jego jakość
- nazwę gatunku
- nazwę odmiany
- kategorię lub stopień kwalifikacji
- numer partii
Wybór materiału siewnego – ważne informacje o reklamacji
Ponadto, PIORiN przypomina, że przed zakupem należy sprawdzić czy środek ochrony roślin, którym zaprawione zostały nasiona jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Polsce.
Jeśli mimo to masz zastrzeżenia co do zakupionego materiału siewnego to masz prawo do złożenia reklamacji. Po złożeniu reklamacji u sprzedającego należy poinformować o swoich zastrzeżeniach właściwego terenowo wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Inspektor wówczas przeprowadzi kontrolę i oceni parametry jakościowe materiału siewnego. Wyniki tej kontroli mogą być przydatne w postępowaniu reklamacyjnym.
Dodaj komentarz