Wypłata dopłat z opóźnieniem. Duże odszkodowanie dla rolnika

Wypłata dopłat producentom rolnym w Polsce przechodziła różne koleje losu i budziła od początku swojej historii wiele kontrowersji. Zdarzały się przypadki opóźnień w wypłacie zaliczek, płatności podstawowej czy płatności PROW. Czy wobec takich incydentów rolnik jest bezradny?

Właśnie minął termin wypłat rolnikom dopłat bezpośrednich. Jedni gospodarze dostali je wcześniej inni później a jeszcze inni – wcale. Ci ostatni zmuszeni są czekać na wyniki kontroli w ich gospodarstwach. Jeśli wypłaty odbywają się zgodnie z harmonogramem, to wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Co natomiast robić, gdy Agencja opóźni się z wypłatami?

Przeczytaj również: Kolejne ułatwienia w KRUS? Sprawdź!

Wypłata dopłat – historia pewnego Francuza

Przypadek francuskiego rolnika ekologicznego, który otrzymał 20 000 euro odszkodowania za to, że państwo wypłaciło mu dopłaty z opóźnieniem, przywraca wiarę w sprawiedliwość. Warto tu wspomnieć, że jesteśmy wciąż w UE a ten przykład dowodzi, że „unijny rolnik” nie jest bezradny wobec aparatu państwa. Opóźnienie było na tyle dotkliwe, że rolnik musiał przerwać działalność z powodu braku płatności. Za poszkodowanym rolnikiem stanęło murem Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego. Ponieważ takie przypadki nie są we Francji incydentalne Stowarzyszenie chce zaprotestować przeciwko „samowolności” ministra rolnictwa w ogólnokrajowych akcjach. Ten bezprecedensowy przypadek opisał, co ciekawe, niemiecki portal branżowy Agrarheute.

Rolnicy pytają kiedy reszta dopłat wpłynie na ich konta

Wypłata dopłat bezpośrednich to temat z którym wiążą się spore emocje. Pieniądze w różnych terminach spływają do rolników, co jest powodem niezadowolenia gospodarzy. Wypłata zaliczek do końca listopada, a pozostałych płatności do 30 czerwca, stawia wielu rolników przed problemem sfinansowania choćby zasiewów. A co na to sami zainteresowani? Wypłata dopłat niby prosta, ale…

Poniżej prezentujemy wypowiedzi rolników znalezione w sieci:

Moja agencja to cyrk ma kółkach. Decyzja z końca lutego a dziś okazało się, że zlecenie płatności nie poszło do Wa-wy. Jak bym nie dzwoniła, to do czerwca bym czekała.

Albo trzeba mieć koleżankę w Agencji to dopłaty szybko wpłyną.

W końcu po trzech miesiącach od decyzji przyszła reszta dopłat.

Już powoli brakuje człowiekowi sił….ok mają czas do czerwca… ale jak wszyscy dostali a ty czekasz to troszkę niesprawiedliwe. A jeszcze ich propaganda w agrobiznesie…. dołożymy wszelkich starań, aby wszyscy dostali przed rozpoczęciem prac polowych…..

Wypłata dopłat idzie jak po maśle?

Oficjalny komunikat MRiRW brzmi:

Zgodnie z przepisami unijnymi zaliczki mogą być wypłacane do 30 listopada br. Po zakończeniu wypłat zaliczek, a więc z początkiem grudnia br., ARiMR rozpocznie realizację pozostałych kwot. Zakończenie wypłaty wsparcia za rok 2020 powinno nastąpić do 30 czerwca 2021 r., w szczególnych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

W spornych kwestiach do rozstrzygnięcia są więc ewentualne poszczególne przypadki. Czekamy na oficjalny raport ARiMR w sprawie zrealizowania dopłat. Na dzisiaj wiemy, że ARiMR wypłaciła rolnikom zaliczki w wysokości 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich, oraz 85 proc. przy deklaracji płatności z PROW.

Wypłata dopłat – podsumowanie

Przykład francuskiego rolnika, który otrzymał odszkodowanie za opóźnione wypłaty pokazuje, że rolnik swoje prawa ma i potrafi o nie walczyć. Nie o same dopłaty tu jednak chodzi. Jest wiele spraw, w których rolnicy traktowani są przedmiotowo. Przykład z sądowej, unijnej ławy pokazuje, że warto walczyć o swoje prawa z urzędniczą bezdusznością.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 94

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *