Wypłata dopłat za 2020 – kiedy pieniądze trafią do rolników?

Kończy się powoli możliwość składania wniosków o dopłaty za 2021 r. W dalszym ciągu trwa jednak wypłata dopłat za 2020. Część rolników otrzymała już środki na swoje konta, pozostali natomiast muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż ostateczny termin mija 30 czerwca. Sprawdźmy więc jak przybiega realizacja dopłat i ilu rolników otrzymało już pełne płatności.

Pytanie w sprawie realizacji dopłat bezpośrednich zadał w formie interpelacji poselskiej poseł Tomasz Kostuś (KO). Odpowiedź w imieniu resortu rolnictwa przekazała wiceminister rolnictwa  Anna Gembicka, która przedstawiła informacje w tej sprawie w odniesieniu do poszczególnych województw.

Przeczytaj również: Rolników czekają wzmożone kontrole? Sprawdź!

Wypłata dopłat za 2020 – ile pieniędzy na kontach rolników?

Wiceminister Gembicka podkreśliła, że wypłata dopłat bezpośrednich za 2020 r. rozpoczęła się 16 października, czyli w najszybszym możliwym terminie. Do 30 listopada w ramach zaliczek wypłacono 10,409 mld zł, które trafiło do ponad 1,275 mln rolników. Obecnie wypłacane są pozostałe części dopłat za 2020, co zakończy się 30 czerwca 2021 r.

Jak podała Anna Gembicka według stanu z dnia 28 maja br. w ramach dopłat bezpośrednich rolnikom wypłacono ponad 15,13 mld zł. Przy czym, ok. 123 mln zł stanowiły środki pochodzące ze zwrotu dyscypliny finansowej za rok poprzedni.

Czytaj również: Modernizacja gospodarstw 2021. Do wzięcia 900 tys. złotych!

Dopłaty bezpośrednie 2020. Wypłaty

Sprawdzamy kiedy nastąpi wypłata dopłat bezpośrednich za 2020 rok! W odpowiedzi na interpelację poselską wicemister Gembicka przekazała dane tabelaryczne dotyczące podsumowania realizacji płatności za 2020. Przedstawiła ona także liczbę wniosków odrzuconych z podziałem na województwa:

Aktualności rolnicze- Wypłata dopłat za 2020

© Realizacja płatności bezpośrednich za 2020 rok według stanu na 28 maja br.

fot. screen Interelacja poselska nr 23788

Wiceminister rolnictwa w odpowiedzi na interpelację poselską zaznaczyła również, że wypłata dopłat za 2020 odbywa się bez zakłóceń. Podsumowując należy stwierdzić, że realizacja wypłat płatności bezpośrednich za rok 2020 przebiega bez opóźnień podkreśliła Anna Gembicka.

Dopłaty trafią do niektórych rolników po 30 czerwca?

Wiceminister Gembicka przypomniała jednocześnie, że wypłata dopłat za 2020 może wydłużyć się, na co pozwalają przepisy unijne:

,,(…) przepisy UE przewidują także możliwość wypłaty płatności bezpośrednich po 30 czerwca, jednak wydatki z tego tytułu nie powinny przekraczać 5% wydatków dokonanych w podstawowym terminie.”

Jednocześnie Anna Gembicka podkreśliła, że płatności nie wykonuje się przed zakończeniem weryfikacji warunków kwalifikowalności.

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 78

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Planujesz zakup ciągnika rolniczego?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *