Wypłata zaliczek dopłat za 2020 r. zmierza ku końcowi – Aktualizacja

Download PDF

Wypłata zaliczek dopłat za 2020 r. zmierza ku końcowi. Dla wielu gospodarstw rolnych kwoty z dopłat są ważnym źródłem finansowania zakupu środków do produkcji rolnej, głównie nawozów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tegoroczne zaliczki wypłaca od 16 października. 

Wypłata zaliczek dopłat za 2020 r. przebiega sprawnie. Większość środków przeznaczonych na ten cel trafiła już na konta rolników. Pozostali otrzymają zaliczki zapewne niebawem, gdyż wypłata zaliczek dopłat zakończy się 30 listopada br. 

Wypłata zaliczek dopłat na końcowym etapie

Przypomnijmy, tegoroczne zaliczki dopłat wystartowały na początku drugiej połowy października. Jak informuje ARiMR do 1,11 mln rolników trafiło do tej pory 8,7 mld zł. Cała koperta finansowa przeznaczona na realizację tych płatności wynosi 15,5 mld zł. Oznacza to że większość rolników, która złożyła wnioski (1,3 mln rolników) otrzymała już zaliczki.

ARiMR podkreśla przy tym, że zaliczki dla polskich rolników wypłacane są na najwyższym, dopuszczalnym poziomie w Unii Europejskiej. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., a przy deklaracji płatności obszarowych PROW 85 proc.

Przypomnijmy, dopłaty bezpośrednie to płatności do powierzchni upraw, które finansowane są w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Polscy rolnicy korzystają z tego narzędzia od 2004 r. Od tego czasu poszczególne stawki płatności bezpośrednich ulegały większym lub mniejszym zmianom, w zależności od kursu euro ogłoszonego corocznie przez Europejski Bank Centralny.

Rolnicy posiadający minimum 1 ha otrzymają za 2020 r. podstawowe płatności takie jak:

  • Jednolita płatność obszarowa (483,79 zł)
  • Płatność za zazielenienie (323,85 zł)
  • Płatność dodatkowa (182,02 zł)

Oprócz tego producenci rolni mogą uzyskać płatność dla młodych rolników, związaną z produkcją, a także płatność niezwiązaną do tytoniu.

Jak podaje serwis Gazeta Prawna.pl w innych krajach UE dopłaty bezpośrednie wynoszą średnio 259 euro, podczas gdy polscy rolnicy otrzymują nieco ponad 200 euro. Wyższe dopłaty otrzymują producenci rolni m.in. z Francji, Węgier, czy Austrii (260 euro/ha).


Zaliczki dopłat bezpośrednich 2020 – aktualne dane, 20.11.2020


Rolnicy komentują

O tym, jak przebiega wypłata zaliczek dopłat rolnicy informują się w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych. Dla przykładu rolnicy korzystający z forum agrofoto.pl donoszą, że zaliczki wypłacane są sukcesywnie i potwierdzają to w licznych komentarzach:

Dzisiaj zaliczka świętokrzyskie TOS. (michal26)

Coś przyszło lubelskie 30 ha wygląda na 60 – 70 procent. (lukasz493)

Zaliczka 70 procent do 100 ha na koncie. Warmińsko – mazurskie. (masa24)

Wlkp dziś zaliczka. Wyjątkowo szybko. (xzibit0000)

No i równe 70 % jest podkarpackie 20+ ha. (Emil39)

Dzisiaj przyszedł przelew 70%. BZA Podlaskie. (dejmian90, 18.11.2020)

Przed chwilą powiadomienie zaliczka onw około 85 procent pewnie . lubelskie (lukasz493, 19.11.2020)

Realizacja wypłata zaliczek dopłat jest w trakcie i zgodnie z planem ma potrwać do końca listopada. Natomiast od 1 grudnia ARiMR rozpocznie wypłatę płatności końcowych. Ostateczny termin na ich realizację upływa 30 czerwca 2021 r.


Czytaj również – Zbliża się koniec wypłat zaliczek na dopłaty bezpośrednie – czytaj o sytuacji w końcówce listopada 2020


Aktualizacja informacji o stanie wypłat zaliczek na dopłaty bezpośrednie

Ile wypłacono zaliczek na dopłaty bezpośrednie? Jak za pośrednictwem Twittera informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaliczki wypłacane tytułem płatności bezpośrednich wynoszą 9,2 mld zł. Taką kwotę wypłaciła rolnikom ARiMR w okresie jednego miesiąca, czyli od 16 października do 16 listopada 2020 r.

Wypłata zaliczek dopłat przebiega zgodnie z przepisami unijnymi. W komunikacie na stronie Ministerstwa Rolnictwa czytamy – Zgodnie z przepisami unijnymi zaliczki mogą być wypłacane do 30 listopada br. Po zakończeniu wypłat zaliczek, a więc z początkiem grudnia br., ARiMR rozpocznie realizację pozostałych kwot. Zakończenie wypłaty wsparcia za rok 2020 powinno nastąpić do 30 czerwca 2021 r., w szczególnych przypadkach termin ten może zostać wydłużony.

Źródła: ARiMR, MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 110

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Dopłaty bezpośrednie 2020
damian12345
Jest jakaś wymagana liczba roślin na m² na efa15 ? Zasiałem łubin 15.05 po ugorze i powschodziło może 10 %. Wpisałem go do dopłaty do strączkowych i jako zazielenienie efa15, oprys...
zobacz więcej »
karino25
Panowie gdzie znajdę do kiedy mają być uprawy na polu. Do sierpnia, września? gdzieś mi się obiło o uszy że do 15 lipca, ale nie jestem pewien. czy to zależy jaka roślina?
zobacz więcej »
debrzyna
Dziś przyszedł dobrostan mamek
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Stanisław Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław
Gość
Stanisław

Nie dostało 100 tys rolników a przypada na nich połowa puli. Wniosek taki że najbardziej produktywni dostaną na końcu,. Tak sie docenia prace polskich rolników.