Zaliczki na dopłaty bezpośrednie trafiły do rolników

Zaliczki na dopłaty bezpośrednie trafiły do rolników

Niemal wszyscy wnioskodawcy otrzymali już 70-procentowe zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Teraz ARiMR wystartowała już w wypłatą pełnych kwot dopłat.

Od połowy października do końca listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłacała beneficjentom 70-procentowe zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Na konta rolników wpłynęło łącznie 9,18 miliardów złotych. Teraz rozpoczęło się wypłacanie pełnych dopłat.

Już drugi rok z rzędu, gdy rolnicy zamiast pełnych płatności w późniejszym terminie otrzymują zaliczki już w terminie jesiennym. W tym roku zaliczki na płatności bezpośrednie, wypłacane do 30 listopada wynosiły do 70 procent pełnej kwoty płatności.

Zaliczki na dopłaty już jesienią korzystne dla rolników

Rozbicie płatności na dwie transze jest bardzo korzystne dla rolników, gdyż zapewnia im płynność finansową przed zimą i umożliwia zrealizowanie wielu inwestycji w sezonie zimowym, gdy pracy w gospodarstwie jest mniej i można poświęcić więcej czasu na planowanie jego rozwoju.

Rozbicie płatności na dwie transze jest bardzo korzystne dla rolników, gdyż zapewnia im płynność finansową przed zimą

– Zaliczkę dostałem już miesiąc temu. To był spory zastrzyk gotówki. Dzięki temu mogłem opłacić za środki ochrony roślin czy faktury, mogę też spokojnie zrealizować plany inwestycyjne – wyjaśnia Robert Janocha, rolnik z Ostródy. – Zaliczki otrzymywane jesienią są o wiele lepsze niż pełne kwoty, które do niedawna dostawaliśmy dopiero na wiosnę.

1 grudnia wystartowała wypłata pełnych kwot

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym roku 1,342 mln rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich.

– Zaliczki w wysokości 70 procent pełnej kwoty dopłaty wypłacane były rolnikom od 16 października do końca listopada. Naliczono je dla 1,314 mln rolników – podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Pozostałe 28,5 tysiąca wnioskodawców zaliczek nie otrzymało z powodu między innymi niezakończonej na miejscu kontroli, prowadzonych postępowań mających wyjaśnić stwierdzone nieprawidłowości lub z przyczyn śmierci wnioskodawców.

Od początku grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z planem wypłaca rolnikom pełne kwoty dopłat. Ma na to sporo więcej czasu niż na wypłatę zaliczek – zgodnie z ustawą pełne kwoty zaliczek muszą trafić na konta rolników do 30 czerwca 2018 roku.

Rekompensaty dla rolników na bioasekurację

8 mln zł w 2018 r. trafi do gospodarstw z obszarów ASF, w których zaprzestano hodowli świń. Wypłaty od 15 maja 2018 r.!

12 lutego 2018

Nowe zasady bioasekuracji i niedopracowane rozporządzenie?

KRIR zaopiniowała projekt rozporządzenia, który wprowadza nowe zasady bioasekuracji. Podsumowując - nie jest źle, ale widoczne są w nim ist

9 lutego 2018

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – rusza nabór wniosków

Od 19 lutego 2018 r. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji z ARiMR. Jest o co się starać. Można otrzymać nawet do 500 tys. zł.

19 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij