Zaliczki na płatności bezpośrednie wpływają na konta rolników

Download PDF

Zaliczki na płatności bezpośrednie na kontach już ponad miliona rolników. W sumie na ich rachunki bankowe wpłynęło ponad 9 miliardów zł. Jak przedstawia się sytuacja z zaliczkami dla rolników w ostatnich dniach listopada 2020 r.?

Płatności bezpośrednie stanowią znaczącą kwotę w budżecie każdego gospodarstwa rolnego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. To odczuwalny „zastrzyk” gotówki, który można przeznaczyć chociażby na zakup środków do produkcji rolnej.

Cała gama płatności bezpośrednich

Rolnicy korzystają z jednolitej płatności obszarowej, która przysługuje do każdego kwalifikującego się hektara. Tu nie ma znaczenia wielkość gospodarstwa. Podobnie jak w przypadku płatności z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, czyli płatności na zazielenienie. Do tego dochodzą jeszcze m.in. płatności: dla młodych rolników czy związanych z produkcją.

Dotyczą one płatności do powierzchni upraw: buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, roślin strączkowych na ziarno. Jak również truskawek, chmielu, roślin pastewnych, pomidorów, lnu i konopi włóknistych. Ponadto są płatności do bydła, krów, owiec i kóz, a także system dla małych gospodarstw. Dlatego nawet zaliczki na płatności bezpośrednie są kwotą niebagatelną w budżecie gospodarstwa.

Zaliczki na płatności bezpośrednie już na kontach

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaliczki na płatności bezpośrednie. Już wielu rolników może korzystać z tych pieniędzy, bo sukcesywnie wpływają  na konta.

Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2020 r. otrzymało do 13 listopada 1,14 mln rolników, na których konta bankowe trafiło nieco ponad 9 mld zł – informuje Agnieszka Grzybowska z Biura Prasowego Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa.

Sytuacja ta zmienia się błyskawicznie, bo już do 25 listopada br. ARiMR zrealizowała płatności zaliczkowe w ramach dopłat bezpośrednich za 2020 rok na kwotę 9,97 mld zł. Pieniądze trafiły do 1,24 mln rolników. Natomiast w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych z PROW 2014 – 2020, za 2020 rok do 25 listopada br. ARiMR przekazała na konta bankowe rolników kwotę 1,93 mld zł.

Jeśli chodzi o płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych, to do 23 listopada br. zrealizowane zostały płatności zaliczkowe z tego tytułu dla 26,71 tys. rolników na kwotę 233,62 mln zł. Zaliczki na płatności bezpośrednie będą wypłacane do 30 listopada, a od 1 grudnia br.  rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

Zaliczki bardzo się przydadzą, bo ten rok jest wyjątkowo trudny dla wszystkich, a skutki pandemii odczuwają wszyscy.

Zaliczka na dopłaty bezpośrednie wpłynęła na moje konto 18 listopada – mówi Kazimierz Wróbel ze Sławęcina w powiecie inowrocławskim. – Jest ona w wysokości 70%.

Wielu rolników jeszcze czeka na zaliczki

Nie wszyscy rolnicy mogą się cieszyć z zaliczki na płatności bezpośrednie, nie każdy bowiem ma jest na swoim koncie.

Jeszcze nie otrzymałem żadnych pieniędzy, a nie ukrywam, że bardzo by się przydały – stwierdza Andrzej Zieliński z Gołuchowa w powiecie lipnowskim. – Ten rok również dla rolników jest bardzo trudny. Mógłbym przynajmniej kupić nawozy mineralne na przyszły rok, bo ich ceny na pewno wzrosną. Korzystam z jednolitej płatności obszarowej i płatności do bydła.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 24

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o