Kto zapłaci za szacowanie strat?

Susza to palący problem. Minister rolnictwa apeluje o jak najszybsze powoływanie komisji do szacowania wyrządzonych strat. Okazuje się jednak, że komisji jest za mało i powstają opieszale. Dlaczego? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Sprawdzamy, kto zapłaci za szacowanie strat.

Susza to problem rolników z niemal całej Polski, gospodarze powinni jak najszybciej zacząć liczyć straty – apeluje resort rolnictwa. Ministerstwo zapowiada że tam, gdzie lokalne samorządy nie powołają komisji szacujących szkód wywołanych przez suszę, zrobią to wojewodowie.

Szef resortu prosi rolników, aby zwracali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów. Do wniosków o oszacowanie strat rolnicy nie są zobowiązywani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Oszacowanie strat musi być zakończone przed zebraniem plonu głównego, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje –podaje resort rolnictwa.

Susza czyli ogromne straty

szacowanie strat

Suszę w kukurydzy na ziarno odnotowano w 11 województwach, w 592 gminach.

Jak donosi IUNG-PIB w Puławach, który prowadzi monitoring suszy, zagrożone są nią wszystkie monitorowane uprawy (zboża jare, ozime, rzepak, rośliny strączkowe, warzywa gruntowe, buraki cukrowe, kukurydza, ziemniaki, truskawki, krzewy i drzewa owoce). Dotyczy to ponad 90% gmin w całej Polsce.

Wydaje się więc, że komisje powołane do szacowania strat powinny być powoływane jedna za drugą! Skąd więc opieszałość w powstawaniu komisji? Dlaczego wciąż jest ich zbyt mało, a rolnicy skarżą się na problemy z szacowaniem szkód? Okazuje się, że… chodzi o pieniądze.

Za szacowanie strat płacą gminy

Gminy nie mają pojęcia, czy to jest zadanie własne czy zlecone? Nie jest to dookreślone w ustawie. A jak przychodzi do zapłaty to każdy umywa ręce. I za wszystko płaci wtedy gmina. Jest też strona merytoryczna całej tej sprawy. Gminy nie mają fachowców od spraw rolnych, ponieważ nie mają zadań własnych z rolnictwem związanych. Aparat państwa ma do tego odpowiednie zasoby (ARiMR, ODR-y, wojewodowie) – mówi dla portalu agroFakt Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich.

szacowanie strat

Jak ocenia IUNG- PIB w Puławach „aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw”. O jak najszybsze szacowanie strat apeluje resort rolnictwa.

Gminom nie spieszy się więc do powoływania komisji szacujących straty. Chcą uniknąć dużych kosztów. – Minister rolnictwa naskarżył na samorządy, że nie szacują strat. Powołanie komisji jako takie zarządza wojewoda, a przecież jak jest stan klęski nie musi czekać na wniosek wójta. Powinien ją zarządzić. Ale to się wiąże z określeniem stanu klęski ze strony wojewody, a za tym idą zobowiązania finansowe. Więc przed tym się wszyscy bronią. W tym momencie jest taka przepychanka. Jeden zrzuca na drugiego, a rolnik jest poszkodowany – twierdzi Leszek Świętalski.

Cały system do zmiany?

Gminy domagają się zmian. Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich uważa, że szkody, które ponieśli rolnicy oszacować trzeba, ale tańszymi metodami.

Cały system związany z otoczeniem prawnym różnych klęsk jest do zmianyPrzy suszy nie wiadomo, czy jest potrzeba żeby wejść na każdą działkę. Mamy komunikat IUNG- PIB w Puławach, który potrafi określić skalę zagrożenia w odniesieniu do każdej gminy. Można zestawić to z danymi ARiMR, która ma wszystkie informacje odnośnie struktury upraw u każdego rolnika, bo na tej podstawie są wypłacane środki unijne. Więc nasuwa się pytanie o sens całej tej bardzo kosztownej procedury – podkreśla Leszek Świętalski.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *