Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolników dotkniętych powodzią
Rząd opracował szereg rozwiązań pomocowych dla osób poszkodowanych przez powódź 2024. Jednym z nich jest ogłoszony przez KRUS zasiłek opiekuńczy dla rolników dotkniętych powodzią. O powyższe świadczenie mogą ubiegać się rodzice, którzy muszą zapewnić opiekę dzieciom z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły. Sprawdźmy zatem, ile wyniesie i na jakich zasadach Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyzna rolnikom to świadczenie.
W dniu 5 października 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Na jej podstawie KRUS wprowadził możliwość ubiegania się o zasiłek opiekuńczy dla rolników z terenów dotkniętych powodzią. Czyli z województw takich jak: dolnośląskie, śląskie, opolskie, a także lubuskie. Poszkodowani rolnicy mogą wnioskować o wspomniany zasiłek, pod warunkiem, że spełnią określone wymagania podane przez KRUS.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z KRUS?
O specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się ubezpieczeni rolnicy, a także domownicy którzy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu, a także macierzyńskiemu. Zasiłek opiekuńczy z KRUS przysługuje również rolnikom podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Co ważne, ubezpieczeniu w zakresie wypadkowym, chorobowym, macierzyńskim, jak i emerytalno-rentowym można podlegać zarówno z mocy ustawy, jak i na wniosek.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z KRUS? Otóż, prawo do zasiłku opiekuńczego dla rolników dotkniętych powodzią przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a także opiekunowi prawnemu. Jednakże zasiłek opiekuńczy z KRUS wypłaca się tylko jednemu z rodziców, a dokładnie temu który złożył wniosek o jego wypłatę za dany okres.
Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolników dotkniętych powodzią przyznaje się w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem:
- do ukończenia 8 roku życia,
- legitymującym się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym do ukończenia 18 roku życia,
- posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Ponadto, zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku sprawowania opieki nad osobą dorosłą, która posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, lub też legitymująca się orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
W jakich sytuacjach przysługuje zasiłek opiekuńczy z KRUS?
Co warto podkreślić, zasiłek opiekuńczy dla poszkodowanych rolników prowadzących gospodarstwo rolne na terenach dotkniętych powodzią przysługuje w przypadku, gdy:
- nastąpi zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły, albo innej placówki do której uczęszcza dziecko, w związku z wystąpieniem powodzi,
- nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię, albo przez opiekuna dziennego.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy z KRUS?
Wysokość zasiłku opiekuńczego dla rolników poszkodowanych przez powódź 2024 stanowi 1/30 kwoty emerytury podstawowej. Przypomnijmy, że od 1 marca 2024 r. wysokość emerytury podstawowej wynosi 1602,86 zł. W związku z tym, wysokość zasiłku opiekuńczego za każdy dzień opieki (nie wyłączając dni wolnych od pracy) będzie stanowić kwotę 53,43 zł.
Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy dla rolników KRUS 2024?
Wypełniony wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS można złożyć osobiście w Oddziale lub Placówce Terenowej KRUS, jak również poprzez:
- przedsiębiorcę uprawnionego do wykonania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
- elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP),
- złożenie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bądź też podpisem zaufanym.
Wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy może również złożyć pełnomocnik, pod warunkiem, że przedłoży stosowne pełnomocnictwo. Jednocześnie KRUS przypomina, o jednej ważnej kwestii, od której zależy to czy zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolników dotkniętych powodzią zostanie przyznany:
Jeżeli we wniosku nie zamieścisz danych lub nie dostarczysz dokumentów, które są niezbędne do jego rozpatrzenia, KRUS wezwie Ciebie do uzupełnienia wniosku i wyznaczy termin na uzupełnienie. Nie dołączenie wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie będzie skutkowało pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia (art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych /Dz. U. z 2024 r. poz. 323/).
Druk wniosku o zasiłek opiekuńczy można pobrać ze strony internetowej KRUS klikając w podany link — Formularze i wnioski o świadczenia z KRUS
Źródło: www.gov.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!