Lubelszczyzna: zboża ozime cierpią z braku wody

W większości Polski zboża ozime skończyły już kwitnienie i są w fazie nalewania ziarniaków. Co im najbardziej przeszkadza?

Przede wszystkim brak wody powiedział nam Krzysztof Kurus, specjalista ds. zbóż i roślin oleistych z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. To największy problem w tej chwili. Choć w ostatnich dniach kilka razy mocno padało, a w miniony poniedziałek deszcz siąpił przez cały dzień, to jednak w wielu przypadkach ten deszcz przyszedł za późno.

Na zbożach widać bowiem przesuszenie.

Liście się skręcają i rośliny zasychają od dołu wyjaśnia ekspert. Oczywiście, zależy to od stanowiska uprawy, ale są całe place wyschniętych roślin. To bardzo niedobrze, że są niedobory wilgoci przy początku nalewania ziarniaków.

Przez długi okres mamy niedobory wody, więc mogą być poważne problemy, najbliższe upały mogą te problemy jeszcze pogłębić.

Krzysztof Kurus, specjalista ds. zbóż i roślin oleistych z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

To, że jest sucho ma także swoje dobre strony. W uprawach nie widać wielu chorób powodowanych przez grzyby – przede wszystkim nie ma fuzarioz.

To dobrze, tym lepiej, że wiosną obserwowaliśmy i zgorzel podstawy źdźbła i inne choroby powodowane przez grzyby, więc potencjał jest wyjaśnia nam pan Krzysztof. Na szczęście w tej chwili chorób nie ma.

Zapowiadane na najbliższe dni upały mogą jeszcze zwiększyć objawy suszy. Deszcze, na razie, nie są zapowiadane.

Jest więc nadzieja, że fuzarioz nie będzie dodaje ekspert. Będą natomiast kłopoty z wyrównaniem ziarna MTZ. Przez długi okres mamy niedobory wody, więc mogą być poważne problemy, najbliższe upały mogą te problemy jeszcze pogłębić.

Jeszcze gorzej niż ozime radzą sobie zboża jare.

Zboża jare nie mogły czerpać z zimowych zapasów wody bo ich nie było mówi Krzysztof Kurus. Moim zdaniem ta susza odbije się na plonach zwłaszcza w zbożach jarych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *