Na Lubelszczyźnie zboża dopiero dojrzewają

Download PDF

Nie wszędzie już rozpoczęły się żniwa. Na Lubelszczyźnie rolnicy czekają na kilka ciepłych dni, aby zboża dojrzały.

Ostatnie deszcze przyszły co najmniej kilka tygodni za późno – powiedział nam Krzysztof Kurus, główny specjalista ds. roślin zbożowych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Gdyby deszcze pojawiły się w fazie nalewania ziarna, bardzo pomogłyby tegorocznym plonom. Teraz zbożom deszcz już nie pomaga.

Gdyby deszcze pojawiły się w fazie nalewania ziarna, bardzo pomogłyby tegorocznym plonom. Teraz zbożom deszcz już nie pomaga.

Krzysztof Kurus, LODR

Na Lubelszczyźnie jedynie na lżejszych ziemiach można myśleć o rozpoczęciu żniw. Na lepszych glebach zboża jeszcze dojrzewają.

Potrzebny jest co najmniej tydzień dobrej, czyli ciepłej i słonecznej pogody – mówi ekspert. – Prognozy są dobre, miejmy więc nadzieję, że za tydzień będzie można rozpocząć żniwa.

Pierwsze pod kosiarki pójdą, oczywiście, jęczmienie ozime i rzepaki.

Byłem wczoraj na naszych polach doświadczalnych i sprawdzałem: rzepaki mają jeszcze miękkie ziarno, a to oznacza, że jeszcze muszą dojrzeć – mówi pan Krzysztof.

żniwa na Lubelszczyźnie

Pszenica (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: MiRol)

Nie da się jeszcze w tej chwili powiedzieć, czy żniwa będą suche czy przekropne. Przyzwyczajeni do suszy rolnicy nie oczekiwali takiej pogody w drugiej połowie lipca.

Jeszcze jest czas na rozpoczęcie żniw, więc nie snujmy czarnych scenariuszy – mówi z powagą Krzysztof Kurus. – Gdyby pogoda nie dopisała, to kłopotów będzie aż nadto.

I to takich kłopotów, o jakich rolnicy przez kilka ostatnich – bardzo suchych – lat zapomnieli. Jeśli będzie chłodno i wilgotno, spadnie jakość ziarna, które może nawet zacząć porastać.

Jeśli dalej będzie padać, mogą na zboża wchodzić grzyby powodujące czerń zbóż mówi specjalista. – Oby tak się nie stało.

 

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o