Jęczmienie ozime chorują na Lubelszczyźnie

Choć w miarę dobrze przetrwały zimę – teraz chorują. Jęczmienie ozime na Lubelszczyźnie są porażone przez grzyby i chorują.

Widziałem kilka plantacji jęczmienia ozimego bardzo mocno porażonego przez rynchosporiozę powiedział nam Krzysztof Kurus, specjalista ds. uprawy zbóż Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Widziałem też uprawy porażone plamistością siatkową jęczmienia. Jest to duży problem na naszych plantacjach.

Rynchosporioza zbóż najczęściej spotykana jest właśnie na jęczmieniu, rzadziej na życie i pszenżycie. Rozwija się dobrze w warunkach chłodnej i wilgotnej pogody. Straty w plonie ziarna mogą dochodzić do 30%.

Rynchosporioza zbóż najczęściej spotykana jest właśnie na jęczmieniu, rzadziej na życie i pszenżycie.

Najczęściej pierwsze symptomy występują już na jesieni, ale w większym nasileniu widoczne są wiosną na młodych liściach. Początkowo są to owalne lub soczewkowate, wodniste, niebieskozielone, szybko blednące plamy. Na jęczmieniu typowe symptomy tej choroby to wydłużone lub owalne, niekiedy romboidalne plamy, o długości 1–2 cm, białoszare, otoczone ciemnobrunatną, wyraźną obwódką.

Środkowe części plam w późniejszej fazie żółkną i mają brunatną, ząbkowaną obwódkę. U żyta uszkodzona tkanka nie jest tak wyraźnie odgraniczona od zdrowej. Najgroźniejsze jest porażenie nasady liści, które prowadzi do przedwczesnego obumierania całych liści. Dolne liście są najczęściej i najsilniej infekowane przez Rynchosporium secalis, ale może dojść do porażenia liścia flagowego i kłosów. Rozwojowi choroby sprzyja temperatura 10–20°C, wilgotność na poziomie 80% oraz obfite i częste opady deszczu.

W zbożach na Lubelszczyźnie pojawiają się też larwy skrzypionek.

Na razie są to pojedyncze larwy, ale za tydzień–dwa możemy mieć z nimi problem – dodaje Krzysztof Kurus. Natomiast dobrą wiadomością jest to, że nie ma w tej chwili wysypu mszyc.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Matiej pisze:

    Przyszły opady przyszły i grzyby. Kto mądry ten jednak robił T2. U mnie poszedł w jęczmień i pszenicę ozimą Seguris Opti i na szczęście problemu z rynchosporiozą ani z innymi chorobami.