Lubelskie: deszcze opóźniają żniwa

Download PDF

Zboża już dojrzały, jednak ze zbiorami jest problem. Wszystko przez burze i opady, które nie pozwalają rolnikom dokończyć żniw. Gospodarze nie kryją niezadowolenia, tym bardziej że ceny ziarna są niższe niż w ubiegłym roku.

– To dla nas trudne żniwa. Ostatnio pada prawie codziennie, pole jest mokre i nie możemy zebrać ziarna – skarży się jeden z lubelskich rolników. – Potrzebujemy kilku dni słonecznej pogody, aby dokończyć prace. Bez tego ani rusz! – dodaje.

Podobne informacje napływają z wielu regionów kraju. Rolnicy mają powody do zmartwienia, bo przerwane żniwa to dla nich duże straty. Intensywne opady deszczu nie tylko opóźniają zbiory, ale prawdopodobnie odbiją się też na jakości zebranego zboża. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem może być dosuszenie ziarna, a to, jak wiadomo, dodatkowe koszty.

Potrzebujemy kilku dni słonecznej pogody, aby dokończyć prace. Bez tego ani rusz!

Za optymalną wilgotność ziarna uważa się poziom od 12 do 15%. Przekroczenie tych parametrów oznacza, że nie będzie się ono nadawało ani do celów wypiekowych (ziarno chlebowe), ani do celów paszowych, ani nawet do produkcji spirytusu. Eksperci przypominają, że od razu po żniwach, ale jeszcze przed zmagazynowaniem zbiorów, należy dokładnie zbadać wilgotność ziarna i stan zanieczyszczenia zebranego plonu.

– W tym roku mamy mokre żniwa, ziarno „porasta na pniu”. Wszystko wskazuje na to, że będzie mniejsza podaż ziarna zboża chlebowego – twierdzi Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Lubelskie: deszcze opóźniają żniwa

Owies (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Klaku)

W młynach i punktach skupu kolejek nie ma, dostaw ziarna jest jak na razie niewiele. Notowania zbóż utrzymują się od kilku dni na stabilnym poziomie. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej skupy oferują rolnikom z Lubelszczyzny 540–590 zł/t. Ta cena nie satysfakcjonuje gospodarzy, którzy przypominają, że w zeszłym roku otrzymywali w skupach ok. 100 zł/t więcej.

Notowania pozostałych zbóż również nie napawają optymizmem. Rolnicy mogą liczyć na 520–550 zł za tonę pszenicy paszowej, 470 zł/t pszenżyta i 420 zł/t żyta. Cena jęczmienia utrzymuje się na poziomie 440 zł za tonę.

 

Przeczytaj koniecznie:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o