Zgnilizna twardzikowa: fungicyd czy preparat doglebowy?

Grzyb Sclerotinia sclerotiorum, który wywołuje zgniliznę twardzikową, jest poważnym problemem polskich rolników. Jest ogromnym zagrożeniem dla plantacji rzepaku, zwłaszcza wielohektarowych, uprawianych często w monokulturze. Pada zatem pytanie, czy w walce z nim postawić na fungicyd czy preparat doglebowy?

Kiedyś gospodarstwa były niewielkie i była znacznie większa różnorodność upraw – przypomina prof. Małgorzata Jędryczka z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu. – Przy niewielkich areałach i częstym zmianowaniu szkodliwe działanie grzyba było widoczne, ale nie tak bardzo jak teraz, gdy najczęściej uprawia się tylko kilka gatunków roślin, a plantacje są wielkoobszarowe.

c. minitans lekarstwem na zgniliznę twardzikową / preparat doglebowy

Stosowanie preparatów biologicznych z C. minitans przed siewem.

I, choć oprysk pomaga w walce z grzybem wywołującym zgniliznę twardzikową, to jednak efekty nie zawsze są zadowalające.

Czasem z powodu nieodpowiedniej pogody nie można wykonać skutecznego oprysku – mówi prof. Jędryczka. Oprysk na swoim polu to dbałość jedynie o swoje uprawy. Fungicyd rozpylony nad polem rzepaku, który dla grzyba Sclerotinia sclerotiorum jest rośliną żywicielską, nie zadziała na pola obok. Przy stosowaniu fungicydów każdy rolnik martwi się o swoje zbiory.

Co się natomiast stanie, gdy zastosujemy preparat doglebowy, który już w ziemi walczy ze znajdującymi się tam przetrwalnikami, czyli sklerocjami grzyba wywołującego zgniliznę twardzikową? Są już takie preparaty, np. Öko-ni WP. Substancją czynną jest w nich grzyb C. minitans, który jest naturalnym wrogiem grzyba wywołującego zgniliznę twardzikową.Öko-ni WP był niedawno badany przez prof. Jędryczkę.

Fungicyd rozpylony nad polem rzepaku, który dla grzyba Sclerotinia sclerotiorum jest rośliną żywicielską, nie zadziała na pola obok.

prof. Małgorzata Jędryczka z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu

Zastosowanie preparatu doglebowego ma co najmniej kilka zalet – wyjaśnia pani profesor. – Jego zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju grzyba i zniszczenie przetrwalników w glebie. Jeśli więc preparat jest stosowany, to jego dobroczynne działanie dotyczy nie tylko pola rolnika, który podał go doglebowo, ale także pól sąsiadów uprawiających rzepak i inne rośliny, które atakuje grzyb Sclerotinia sclerotiorum. W glebie zmniejsza się liczba przetrwalników, które „sieją zarodnikami” na całą okolicę. Im większa liczba rolników stosuje taki preparat, tym większą mają szansę na wygranie walki ze zgnilizną twardzikową. Dodatkowo przy uzupełniającym się stosowaniu preparatu doglebowego i fungicydu działanie przeciwko zgniliźnie twardzikowej jest znacznie skuteczniejsze niż w przypadku samego oprysku fungicydowego.

 

Więcej znajdziecie w artykułach:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Rzepak
dawiddaw
Jak przygotowujecie grunt pod rzepak? Ja od kilku lat zostawiam resztki pożniwne, spryskuje środkiem florahumus i gruberuję. Musiałem dojść do wprawy, bo za pierwszym razem zrobi... zobacz więcej »
ASZv3
Od poniedziałku... ceny w dół. Na tą chwilę polecam saletrę Nitram 34,5 - 885 + transport zobacz więcej »
masa24
Super n z Agrii to chyba mocznik z ureaza i on jest koło 300-400 droższy od zwykłego mocznika zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *