Zgnilizna twardzikowa: nowy sposób walki z S. sclerotiorum

Download PDF

Bez przesady można powiedzieć, że grzyb Sclerotinia sclerotiorum, który wywołuje zgniliznę twardzikową, jest jednym z największych zagrożeń dla rolnictwa. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dlatego każda informacja o tym, że można powstrzymać jego rozwój, elektryzuje zarówno rolników, jak i naukowców.

Grzyb Sclerotinia sclerotiorum jest polifagiem, co oznacza, że może się rozwijać na wielu gatunkach roślin – mówi nam prof. Małgorzata Jędryczka z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu. – Najwięcej osób zna zgniliznę twardzikową rzepaku, bo to najważniejsza z upraw atakowanych przez grzyb S. sclerotiorum. Rzepak to obecnie jedna z głównych, ale nie jedyna roślina żywicielska dla tego patogena. Grzyb równie chętnie zaatakuje uprawy roślin bobowatych, ziemniaki, sałatę wiele innych roślin, także energetycznych, takich jak np. ślazowiec pensylwański. Odporne na niego są jedynie trawy, czyli – biorąc pod uwagę uprawy – zboża – dodaje.

c. minitans lekarstwem na zgniliznę twardzikową / Zgnilizna twardzikowa: nowy sposób walki z S. sclerotiorum

Sklerocja w łodydze rzepaku.

Przetrwalniki, czyli tzw. sklerocja, grzyba wywołującego zgniliznę twardzikową mogą przetrwać w ziemi nawet 15 lat.

Obrazowo można powiedzieć, że to są ciemne i bardzo twarde przetrwalniki grzyba: składające się z gęsto upakowanej grzybni, otoczonej warstwą melaniny – wyjaśnia pani profesor. – Są odporne prawie na wszystko. Dopiero gdy powstaną na nich owocniki zwane apotecjami (kilkumilimetrowe „grzybki” o płaskich kapeluszach), a w nich zarodniki, można S. sclerotiorum skutecznie zwalczać fungicydami. I tak się najczęściej dzieje.

c. minitans lekarstwem na zgniliznę twardzikową / Zgnilizna twardzikowa: nowy sposób walki z S. sclerotiorum

Apotecja S. sclerotiorum.

Warto także powiedzieć, jak wygląda rozwój grzyba S. sclerotiorum powodującego zgniliznę twardzikową u rzepaku. Grzyb najlepiej rozwija się w temperaturze umiarkowanej przy dużej wilgotności powietrza. Owocniki, w których powstają zarodniki workowe, tworzą się w okresie kwitnienia rzepaku – wtedy najczęściej stosuje się oprysk fungicydem. Owocniki wyrastają ze sklerocjów znajdujących się w wierzchnich warstwach ziemi, co oznacza, że grzyb S. sclerotiorum może zaatakować roślinę również od strony gleby. Zarodniki zakażają płatki kwiatków, zasiedlają je, grzybnia przerasta płatki, które potem opadają na liście. Jeśli jest sucho i bezdeszczowo, płatki opadają na ziemię i dalszy rozwój choroby nie następuje. Jednakże, jeśli pada deszcz, płatki przyklejają się do liści, a grzybnia wnika do tkanek liścia, a poprzez ogonek liściowy przedostaje się do łodygi. Zarodników są miliony…

Jednak nawet tak odporny grzyb jak Sclerotinia sclerotiorum ma swojego naturalnego wroga.

To także grzyb, który nazywa się Coniothyrium minitans – dodaje pani profesor. – Firmy chemiczne wpadły na pomysł, aby wykorzystać C. minitans w walce ze zgnilizną twardzikową. Stworzono preparaty*, które są dodawane do gleby, aby tam walczyć z grzybem powodującym zgniliznę twardzikową.

 

*Jednym z preparatów zawierających Coniothyrium minitans, nadpasożyta patogenu odpowiedzialnego za występowanie zgnilizny twardzikowej, jest Öko-ni WP. Stosowany doglebowo wspomaga uprawę roślin, polepsza ich rozwój i kondycję, a tym samym wpływa na zwiększenie plonów, co potwierdzają doświadczenia polowe w wielu miejscach w Polsce.

 

Aby o grzybie C. minitans dowiedzieć się więcej, przeczytajcie artykuł: Coniothyrium minitans lekarstwem na zgniliznę twardzikową

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Rzepak
ASZv3
Od poniedziałku... ceny w dół. Na tą chwilę polecam saletrę Nitram 34,5 - 885 + transport
zobacz więcej »
masa24
Super n z Agrii to chyba mocznik z ureaza i on jest koło 300-400 droższy od zwykłego mocznika
zobacz więcej »
koniu
@Pietras892 mocznik z ureazą stosujemy bodajrze 3 albo 4 rok. Wcale nie jest droższy od zwykłego o 400zł. O 40zł to się zgodzę. Chyba że jedno zero za dużo Ci się wklepało.
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o