Ziemniaki: sadzić czy czekać?

Jaka jest pogoda każdy widzi. Gdy zrobi się cieplej, nastąpi spiętrzenie prac polowych. A co z ziemniakami? Czekać, czy już teraz sadzić?

2 połowa kwietnia to na terenie większości kraju najlepszy termin na sadzenie ziemniaków. Jednak nocne przymrozki i wychłodzona gleba spowodują, że sadzeniak poleży w ziemi kilka dni dłużej.

Wiem, że rolnicy u nas sadzą ziemniaki, właśnie w obawie przed tym, że za chwilę zrobi się ciepło i będzie spiętrzenie prac polowych mówi Agnieszka Sołtysiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Poza tym nie każdy ma sadzarkę, więc czasem o tym, czy sadzić czy nie decyduje optymalne wykorzystanie maszyny. Jedno jest pewne – ziemia jest wychłodzona i sadzeniaki poleżą trochę w glebie nim wykiełkują.

Ziemniaki można posadzić, ale będą dosłownie siedzieć w ziemi, dopóki gleba się nie ogrzeje.

Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i roślin okopowych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Podobne refleksje pojawiają się także w woj. łódzkim. Na pytanie: „sadzić czy czekać” dobrej odpowiedzi nie ma.

Z jednej strony 20 dzień kwietnia to termin wysadzania ziemniaków na naszym terenie, z drugiej pogoda wyprawia takie figle, że trudno przewidzieć co będzie dalej mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i roślin okopowych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Sami widzimy, jak klimat się zmienia, a każda wiosna jest inna. Ziemniaki można posadzić, ale będą dosłownie siedzieć w ziemi, dopóki gleba się nie ogrzeje. Choć jest nadzieja, że jeśli teraz będą posadzone, a za kilka dni zrobi się szybko bardzo ciepło, to szybciej wzejdą, niż ziemniaki dopiero wtedy wsadzone. A gdy wejdą szybciej w wegetację, będą mniej narażone na zarazę ziemniaczaną.

Pani Ewa przypomina, że tradycyjna pora przymrozków w Polsce to jeszcze połowa maja.

Jedno jest pewne – ziemia jest wychłodzona i sadzeniaki poleżą trochę w glebie nim wykiełkują.

Agnieszka Sołtysiak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

Jeśli rośliny wzejdą zbyt wcześnie, może je czekać niemiła niespodzianka w postaci kolejnego przymrozku mówi Ewa Szewczyk. Trzeba śledzić prognozy pogody.

Tym, którzy zdecydują się na sadzenie ziemniaków przypominamy, że przygotowując sadzeniaki należy odrzucić wszystkie potencjalnie chore bulwy i posortować je tak, by różnica w średnicy była nie większa od 1–1,5 cm to jeden z warunków dobrej pracy sadzarek oraz wysadzania bulw w zależności od założonej gęstości sadzenia. Kiedy wzejdą? w tym roku zależy to tylko od pogody.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *