Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok
fot. Tomasz Kuźdub

Nietypowo, bo w marcu na jednym z mazowieckich pól dostrzegliśmy kombajn zbożowy młócący właśnie gorczycę. Nietypowo, bo zwykle żniwa gorczycy przypadają na przełom września i października. Wyjaśniamy tę zagadkę.

Gorczyca biała

żniwa gorczycy

fot. Tomasz Kuźdub

Nietypowe żniwa w marcu

Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej jako międzyplon ścierniskowy. To najbardziej znana roślina, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania w uprawę, ale należy przestrzegać się przed błędami w jej uprawie. Gorczyca pozostawia bardzo dobre stanowisko dla następnej rośliny. Ceny wahają się od 2 do 5 złotych za kilogram.

Uprawa gorczycy

Gospodarze podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie gorczycy po zbożach, po orkach zimowych. Na wiosnę wystarczy wówczas płytko spulchnić glebę. Głębokie zakorzenienie sprawia, że poprawia się stan fitosanitarny ziemi. Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej na lżejszych glebach.

10

Żniwa gorczycy w marcu?

Niecodzienny widok kombajnu młócącego gorczycę na przedwiośniu, zaprowadził nas do gospodarza. Dlaczego rozpoczął żniwa w marcu? Zagadkę wyjaśnia gospodarz, pan Adrian – Gorczyca posiana została w ubiegłym roku jako poplon, ale ostatecznie nie została przyorana. Łagodna zima spowodowała, że w marcu uprawa nadal nadawała się do zbioru. Warunki pogodowe sprzyjały i mogliśmy wjechać kombajnem w pole. Decyzją gospodarza część uprawy gorczycy zebrano, a część zgruberowano. Plon nie był zbyt duży, bo wyniósł ok. 400kg/ha. W normalnych warunkach udaje się zwykle zebrać od 0,7 do 2,5 tony z hektara.

Jak jednak mówi pan Adrian – Zrobiliśmy tak na próbę, aby zobaczyć co będzie. To, co zostało zebrane, posłuży na zasiew kolejnych poplonów. Nie było to zbyt opłacalne, gdyż paliwo do kombajnu kosztuje i to się nie zwróci. Ale szkoda było zostawić i po prostu dobre nasiona zmieszać z ziemią.

Teraz ściernisko zostanie przygotowane pod zasiew zbóż jarych.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Leasing na krowy. Czy da się na nim zarobić?

Nowy sposób finansowania powiększenia obsady zwierząt.

4 lipca 2019

Rosną ceny mięsa drobiowego

Czy taka tendencja utrzyma się w najbliższych miesiącach 2018 r.?

17 czerwca 2019

Procesje na ulicach miast i wsi

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa, czyli Boże Ciało – znane już w XI w. – nadal przyciąga rzesze wiernych.

20 czerwca 2019