Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok
fot. Tomasz Kuźdub

Nietypowo, bo w marcu na jednym z mazowieckich pól dostrzegliśmy kombajn zbożowy młócący właśnie gorczycę. Nietypowo, bo zwykle żniwa gorczycy przypadają na przełom września i października. Wyjaśniamy tę zagadkę.

Gorczyca biała

żniwa gorczycy

fot. Tomasz Kuźdub

Nietypowe żniwa w marcu

Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej jako międzyplon ścierniskowy. To najbardziej znana roślina, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania w uprawę, ale należy przestrzegać się przed błędami w jej uprawie. Gorczyca pozostawia bardzo dobre stanowisko dla następnej rośliny. Ceny wahają się od 2 do 5 złotych za kilogram.

Uprawa gorczycy

Gospodarze podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie gorczycy po zbożach, po orkach zimowych. Na wiosnę wystarczy wówczas płytko spulchnić glebę. Głębokie zakorzenienie sprawia, że poprawia się stan fitosanitarny ziemi. Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej na lżejszych glebach.

10

Żniwa gorczycy w marcu?

Niecodzienny widok kombajnu młócącego gorczycę na przedwiośniu, zaprowadził nas do gospodarza. Dlaczego rozpoczął żniwa w marcu? Zagadkę wyjaśnia gospodarz, pan Adrian – Gorczyca posiana została w ubiegłym roku jako poplon, ale ostatecznie nie została przyorana. Łagodna zima spowodowała, że w marcu uprawa nadal nadawała się do zbioru. Warunki pogodowe sprzyjały i mogliśmy wjechać kombajnem w pole. Decyzją gospodarza część uprawy gorczycy zebrano, a część zgruberowano. Plon nie był zbyt duży, bo wyniósł ok. 400kg/ha. W normalnych warunkach udaje się zwykle zebrać od 0,7 do 2,5 tony z hektara.

Jak jednak mówi pan Adrian – Zrobiliśmy tak na próbę, aby zobaczyć co będzie. To, co zostało zebrane, posłuży na zasiew kolejnych poplonów. Nie było to zbyt opłacalne, gdyż paliwo do kombajnu kosztuje i to się nie zwróci. Ale szkoda było zostawić i po prostu dobre nasiona zmieszać z ziemią.

Teraz ściernisko zostanie przygotowane pod zasiew zbóż jarych.

Z forum

Powiązany temat:

Gorczyca
WOJTUNIO
5 godzin temu, Adam86 napisał: Gaz z tabletek jest cięższy od powietrza więc pójdzie w ziemię, poza tym oprysk nie jest jakiś bardzo drogi a zanim ta mniejsza będzi...
zobacz więcej »
Adam86
Gaz z tabletek jest cięższy od powietrza więc pójdzie w ziemię, poza tym oprysk nie jest jakiś bardzo drogi a zanim ta mniejsza będzie w fazie paka to ta większą zacznie prawie k...
zobacz więcej »
WOJTUNIO
1 godzinę temu, Adam86 napisał: Tabletki się nie sprawdzą.A czemu? Moze choc troche zwalczy. Mysle ze teraz po deszczu za tydzien bedzie ta mniejsza juz w...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ilu rolników ma 100 ha lub więcej?

Rośnie liczba dużych gospodarstw. Razem mają już więcej ziemi, niż wynosi powierzchnia województwa wielkopolskiego.

10 maja 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Skład mleka skrywa tajemnice?

Dowiedz się, o czym może świadczyć skład mleka i zobacz czujnik mierzący zawartość składników odżywczych w aplikowanej gnojowicy.

Polscy rolnicy płacą za anomalie pogodowe za dużo

9 miliardów złotych rocznie sięgają w Polsce straty z tytułu anomalii pogodowych. W największym stopniu ponoszą je rolnicy.

14 maja 2019