Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok
fot. Tomasz Kuźdub

Nietypowo, bo w marcu na jednym z mazowieckich pól dostrzegliśmy kombajn zbożowy młócący właśnie gorczycę. Nietypowo, bo zwykle żniwa gorczycy przypadają na przełom września i października. Wyjaśniamy tę zagadkę.

Gorczyca biała

żniwa gorczycy

fot. Tomasz Kuźdub

Nietypowe żniwa w marcu

Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej jako międzyplon ścierniskowy. To najbardziej znana roślina, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania w uprawę, ale należy przestrzegać się przed błędami w jej uprawie. Gorczyca pozostawia bardzo dobre stanowisko dla następnej rośliny. Ceny wahają się od 2 do 5 złotych za kilogram.

Uprawa gorczycy

Gospodarze podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie gorczycy po zbożach, po orkach zimowych. Na wiosnę wystarczy wówczas płytko spulchnić glebę. Głębokie zakorzenienie sprawia, że poprawia się stan fitosanitarny ziemi. Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej na lżejszych glebach.

10

Żniwa gorczycy w marcu?

Niecodzienny widok kombajnu młócącego gorczycę na przedwiośniu, zaprowadził nas do gospodarza. Dlaczego rozpoczął żniwa w marcu? Zagadkę wyjaśnia gospodarz, pan Adrian – Gorczyca posiana została w ubiegłym roku jako poplon, ale ostatecznie nie została przyorana. Łagodna zima spowodowała, że w marcu uprawa nadal nadawała się do zbioru. Warunki pogodowe sprzyjały i mogliśmy wjechać kombajnem w pole. Decyzją gospodarza część uprawy gorczycy zebrano, a część zgruberowano. Plon nie był zbyt duży, bo wyniósł ok. 400kg/ha. W normalnych warunkach udaje się zwykle zebrać od 0,7 do 2,5 tony z hektara.

Jak jednak mówi pan Adrian – Zrobiliśmy tak na próbę, aby zobaczyć co będzie. To, co zostało zebrane, posłuży na zasiew kolejnych poplonów. Nie było to zbyt opłacalne, gdyż paliwo do kombajnu kosztuje i to się nie zwróci. Ale szkoda było zostawić i po prostu dobre nasiona zmieszać z ziemią.

Teraz ściernisko zostanie przygotowane pod zasiew zbóż jarych.

Z forum

Powiązany temat:

Gorczyca
warchest
oni to koniczyne jak mają zakontraktowana to im prowadzi to ktos i mowi wszystko co i jakie kupic , wiec niewiem czym pryskaja ale w punkcie z opryskami powinni ci powiedziec 
zobacz więcej »
Taurus83
53 minuty temu, warchest napisał: ja tak sieje co drugi lejek jak rzepak , ja to sieje zawsze kawałek żeby mieć pozniej na poplony i troche po sąsiedzku sprzedam n...
zobacz więcej »
przemol87
Zalezy od opadow po siewie...nie lepiej kupic kwalifikat?
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. znakowanie mięsa

Poznaj sposób ministerstwa na powstrzymanie kolejnego kryzysu w branży mięsnej i dowiedz się, który kraj jako pierwszy uwolnił się od ASF.

Dzień kobiet: czego życzymy kobietom na wsi?

Czy rolnik to zawód tylko dla mężczyzn? Czy praca w gospodarstwie jest atrakcyjna dla Pań? Czy wieś bez kobiet mogłaby istnieć?

8 marca 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. żona dla rolnika

Dlaczego GIOŚ skontroluje czterokrotnie więcej gospodarstw? Czy zabraknie żon dla rolników? Nie przegap najnowszych ciekawostek!