Żniwa gorczycy w marcu? Niecodzienny widok

Download PDF

Nietypowo, bo w marcu na jednym z mazowieckich pól dostrzegliśmy kombajn zbożowy młócący właśnie gorczycę. Nietypowo, bo zwykle żniwa gorczycy przypadają na przełom września i października. Wyjaśniamy tę zagadkę.

Gorczyca biała

żniwa gorczycy

Nietypowe żniwa w marcu

fot. Tomasz Kuźdub

Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej jako międzyplon ścierniskowy. To najbardziej znana roślina, która nie wymaga bardzo dużego zaangażowania w uprawę, ale należy przestrzegać się przed błędami w jej uprawie. Gorczyca pozostawia bardzo dobre stanowisko dla następnej rośliny. Ceny wahają się od 2 do 5 złotych za kilogram.

Uprawa gorczycy

Gospodarze podpowiadają, że najlepszym rozwiązaniem jest usytuowanie gorczycy po zbożach, po orkach zimowych. Na wiosnę wystarczy wówczas płytko spulchnić glebę. Głębokie zakorzenienie sprawia, że poprawia się stan fitosanitarny ziemi. Gorczyca biała uprawiana jest najczęściej na lżejszych glebach.

niwa gorczycy w marcu1
10
niwa gorczycy w marcu1 niwa gorczycy w marcu2 niwa gorczycy w marcu3 niwa gorczycy w marcu4 niwa gorczycy w marcu5

Żniwa gorczycy w marcu?

Niecodzienny widok kombajnu młócącego gorczycę na przedwiośniu, zaprowadził nas do gospodarza. Dlaczego rozpoczął żniwa w marcu? Zagadkę wyjaśnia gospodarz, pan Adrian – Gorczyca posiana została w ubiegłym roku jako poplon, ale ostatecznie nie została przyorana. Łagodna zima spowodowała, że w marcu uprawa nadal nadawała się do zbioru. Warunki pogodowe sprzyjały i mogliśmy wjechać kombajnem w pole. Decyzją gospodarza część uprawy gorczycy zebrano, a część zgruberowano. Plon nie był zbyt duży, bo wyniósł ok. 400kg/ha. W normalnych warunkach udaje się zwykle zebrać od 0,7 do 2,5 tony z hektara.

Jak jednak mówi pan Adrian – Zrobiliśmy tak na próbę, aby zobaczyć co będzie. To, co zostało zebrane, posłuży na zasiew kolejnych poplonów. Nie było to zbyt opłacalne, gdyż paliwo do kombajnu kosztuje i to się nie zwróci. Ale szkoda było zostawić i po prostu dobre nasiona zmieszać z ziemią.

Teraz ściernisko zostanie przygotowane pod zasiew zbóż jarych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Gorczyca
MatiRol92
Dnia 29.07.2021 o 11:32, Taurus83 napisał: Mogą być spore straty. Sprawdź jak ci zacznie pokosować. Chyba że pokosujący już tak robił i wie że będzie dobrze. ...
zobacz więcej »
agro_bamber
6 godzin temu, małoroly2018 napisał: gdzie można sprzedać ok 8 ton. najlepiej wszystko - lubelskie. Wystaw na OLX albo do Kampolu zadzwoń  Dnia 29.07...
zobacz więcej »
małoroly2018
gdzie można sprzedać ok 8 ton. najlepiej wszystko - lubelskie.
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o