Żniwa jęczmienne ruszyły. Sprawdź, jak sypie jęczmień – jakie są ceny?

Żniwa jęczmienne ruszyły, pierwsze kombajny wyjechały na pola. Sprawdzamy, jakie są ceny w punktach skupu i jak sypie jęczmień ozimy?

Mateusz Goździcki z Wielkopolski zbiory jęczmienia ma już za sobą. Korzystając z dobrej pogody na początku tego tygodnia, rolnik skosił 4 ha tego zboża.

Zarówno u mnie, jak również z tego co słyszę od okolicznych rolników tegoroczne zbiory są w normie. U nas był wynik 7,4 tony z ha. Od kolegów z sąsiednich wsi słyszałem natomiast, że mieli plony pomiędzy 6 a 8,5 ha, a miejscami na cięższych glebach nawet do 9 ha. Plony są miejscami wyższe od tych z zeszłego roku – opowiada Mateusz Goździcki. – W Wielkopolsce – która przecież ucierpiała z powodu niedoboru wody – susza nie odbiła się na plonach jęczmienia ozimego. Duże opady deszczu, które nadeszły pod koniec maja i w czerwcu bardzo pomogły – dodaje.

Żniwa jęczmienne 2020

Z tegorocznych zbiorów jęczmienia zadowolony jest również Kamil Marunowski z woj. kujawsko-pomorskiego.

Skosiliśmy już jęczmień. Udało się nam w tym roku osiągnąć na słabszych glebach plon 7,5 ton/ha. To zdecydowanie lepszy wynik niż w ubiegłym roku – cieszy się rolnik. – Zboża, szczególnie na tych słabszych glebach mocno odczuły niedobór wody w kwietniu. Jednak deszcze, które później nadeszły uratowały sytuację – zaznacza.

Małe żniwa

Żniwa jęczmienne ruszyły już na południu i w środkowej części Polski. Do koszenia powoli przymierzają się również rolnicy z północnej części kraju. Zbiory jęczmienia powinny uplasować się na poziomie pomiędzy średnim a dobrym. Gdyby rolnicy siali więcej materiału kwalifikowanego, plony byłyby wyższe – ocenia Tadeusz Szymańczak, rzecznik Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Stan zbóż ozimych jest dobry, susza zaszkodziła jęczmieniom jedynie lokalnie. Ruszyły zbiory jęczmienia, który wyprzedził rzepak. Z tego co wiem, plony nie są złe i nie odbiegają od wartości średnich w tych regionach, które nie ucierpiały z powodu podtopień. Żniwa rozpoczęły się na południu jak również w pasie środkowym Polski, nie są w pełni jeszcze w części północnej kraju – mówi Tadeusz Szymańczak.

Aktualne ceny jęczmienia

Aktualne ceny jęczmienia paszowego można sprawdzić w zakładce – notowania jęczmień paszowy. Wygodny interfejs pozwala na przedstawienie cen dla różnych okresów: miesiąc, trzy miesiące, pół roku, rok. Analogiczne rozwiązanie jest opracowane dla notowań cen jęczmienia browarnianego oraz jęczmienia konsumpcyjnego. Dane do tej sekcji dostarcza resort rolnictwa. Choć różnią się one od cen, które można otrzymać w punktach skupach, to stanowią podstawę do analizy i mogą być punktem odniesienia.

Żniwa jęczmienne, cena za jęczmień

Notowania cen płodów rolnych dostępne są w sekcji – ceny zbóż

fot. agrofakt.pl

Jakie plony jęczmienia?

O tym, jak sypie w tym roku jęczmień rolnicy dyskutują również w Sieci. Na forum Agrofoto użytkowniczka ziuta535 pochwaliła się, że udało się jej zebrać plon wynoszący 7,6 tony/ha (woj. opolskie). Użytkownik koniu z Ząbkowic Śląskich ocenił tegoroczny plon na 8 ton/ha, a użytkownik KacpeRs z Dolnego Śląska na 5 ton/ha.

żniwa jęczmienne

Żniwa jęczmienne 2020. Wypowiedź użytkownika ziuta535 na forum Agrofoto.

fot. Agrofoto/ ziuta535

Taką mizerie przyszło nam kosić – tak strzaskanego pola przez myszy jeszcze nie mieliśmy. Co do plonu – powiem jutro, bo rano jedziemy na skup. Miałem zaplanowane 4 duże przyczepy, ale brakło i poszło jeszcze 3 małe 4 tonówki – poinformował na Agrofoto użytkownik yacenty z woj. dolnośląskiego. Jak się dowiedzieliśmy, uzyskany przez niego plon wyniósł 8,1 ton/ha, udało mu się sprzedać jęczmień w cenie 540-550 zł/tonę.

Na zadane przez nas pytanie na Facebooku o tegoroczne żniwa jęczmienia (na grupach rolniczych) użytkownicy poinformowali o plonach wynoszących od 5,8 ton/ha do nawet 10,2/ha.

Notowania jęczmienia w punktach skupu

Na krajowym rynku popyt na zboża ze starych zbiorów jest bardzo mały. Rolnicy są zainteresowani cenami z nowych zbiorów – poinformował nas pracownik jednego ze skupów na Mazowszu.

Notowania jęczmienia, który w wielu regionach kraju jest już gotowy do koszenia, plasują się na poziomie od 540 do 600 zł/t. Podsumujmy więc ceny jęczmienia (netto) z nowych zbiorów, które zebraliśmy w punktach skupu z różnych części kraju:

 • Osadkowski  – 540 zł
 • Golpasz Golub Dobrzyń  – 600 zł
 • Ziarn-Pol Elewator Górki – jęczmień 580 zł
 • Elewator Jabłowo – 580 zł
 • Rol-Prem  – 570 zł
 • Agro As – 540 zł
 • Boferm Górki – 500 zł
 • P.H.U. Lech Świebodzin – 580-590 zł
 • Agromarket Sp. z o.o. Jan Mac – 600 zł.

Żniwa jęczmienne 2020. Przeczytaj więcej o tym, jak przebiegają małe żniwa!

Ceny okiem rolnika

Sprawdźmy więc, jak aktualny poziom cen jęczmienia oceniają rolnicy? Mateusz Goździcki podkreśla, że obecne ceny utrzymują się na poziomie sprzed dziesięciu lat, gdy koszty produkcji były niższe. Według Kamila Marunowskiego, notowania jęczmienia powinny wynosić od 650 do 700 zł/tonę, żeby uprawa tej rośliny była dla rolników opłacalna. O tym, że obecne ceny są zbyt niskie przekonany jest również Tadeusz Szymańczak.

Niestety to jest już regułą, że koszty idą w górę, natomiast ceny stoją w miejscu. Przekłada się to bowiem na dochód rolniczy, zysk z jednostki powierzchni. Wolałbym żeby rolnicy mieli zapas środków na odtworzenie produkcji, na akumulację jak również na inwestycje. Jeśli tych dwóch ostatnich elementów nie ma, nie jest to dobra prognoza na przyszłość – podkreśla Tadeusz Szymańczak.

Żniwa jęczmienne. Ceny bez szału

Tegoroczne ceny jęczmienia komentują również użytkownicy forum Agrofoto, według większości z nich są one „bez szału”.

570 z moim dowozem bezpośrednio z pola – podaje ASZv3 z Mazur.

Póki co 550 z dowozem 6km lub 530 z odbiorem spod kombajnu. Zobaczymy jak będzie z plonem, rok temu cena podobna tyle że plon przeszło 9t. W tym roku będzie na pewno mniej. Trzeba zejść z jęczmienia, raz że myszy, dwa cena. Plus to że szybciej z pola schodzi i można robotę jakoś rozłożyć – pisze użytkownik koniu z Ząbkowic Śląskich.

A ja wręcz przeciwnie będę się starał coraz więcej siać jęczmienia. Nakłady trochę mniejsze jak pszenica. Ale coś tam zostanie podobnie jak z pszenicy jarej – odpowiedział użytkownik hardkor113 z woj. lubelskiego.

Jakie będą duże żniwa?

Po małych żniwach przyjdzie czas na duże żniwa. Mateusz Goździcki, oprócz jęczmienia uprawia również pszenicę, pszenżyto, żyto hybrydowe i jęczmień jary. Rolnik spodziewa się, że zbiory pozostałych zbóż – na które trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać  – będą udane.

Ogólnie mówiąc, zboża wyglądają dobrze. Żyto hybrydowe, które sialiśmy po raz pierwszy zapowiada się nawet bardzo dobrze. Sam kłos może mieć nawet około 20-21 cm. Na pewno żyto i pszenżyto dadzą dużo słomy, może nawet więcej niż w zeszłym roku. Na razie jesteśmy więc dobrej myśli – opowiada rolnik.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Jacek pisze:

  Gdyby nie myszy byłoby dobrze, a tak jest tylko przeciętnie