Żniwa 2016: czy jęczmień ozimy dobrze sypie?

Download PDF

Na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce rozpoczęły się żniwa. Pierwszy pod kosiarki poszedł jęczmień ozimy. Jak sypie?

U nas żniwa właśnie się rozpoczynają – mówi Łukasz Sznycer, doradca rolniczy z pow. leszczyńskiego z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Kombajny wjechały na pierwsze łany jęczmienia ozimego. I wszystko na to wskazuje, że jest dobrze!

Południowa część Wielkopolski została doświadczona przez wymarzanie ozimin na przełomie roku. Wiele upraw jęczmienia ozimego wymarzło…

Poza wymarznięciami wszystko w tym roku sprzyjało zbożom. Było ciepło, ale nie było upału, nie było specjalnie sucho, rośliny to wykorzystały.

Łukasz Sznycer, doradca rolniczy z WODR

Ale te, które przetrwały, dają całkiem dobry plon – mówi pan Łukasz. – Z pierwszych wiadomości od rolników wynika, że jest ok. 6 t/ha. To lepiej niż rok temu. Poza wymarznięciami wszystko w tym roku sprzyjało zbożom. Było ciepło, ale nie było upału, nie było specjalnie sucho, rośliny to wykorzystały.

Zbiory jęczmienia ozimego rozpoczęły się też na Dolnym Śląsku. Tu, zwłaszcza na ziemiach lżejszych, rozpoczynają się już też tzw. małe żniwa.

A u nas jeszcze rzepak stoi na polach – mówi Jerzy Michalski, doradca rolniczy z Wolsztyna Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Ale jęczmień u nas też już sypie. I plony są lepsze niż w ubiegłym roku, nawet można powiedzieć, że bardzo dobre. Z tego, co mówią rolnicy, sypie od 6 do nawet 7,5 t/ha!

Wygląda więc na to, że choć duża część Polski borykała się z problemem wymarzniętych upraw jęczmienia ozimego, to tam, gdzie rośliny przetrwały mroźną aurę, plon jest naprawdę dobry.

Sprzyjająca pogoda, czyli ciepło, wilgoć i prawidłowe zabiegi agrotechniczne zrobiły swoje – mówi Jerzy Michalski. – Wygląda na to, że jęczmień w tym roku się nam udał!

 

Zobacz też:

 

Teksty o żniwach znajdziecie też w kategorii ŻNIWA: https://www.agrofakt.pl/kategoria/uprawy/zniwa/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o