Żniwa: na południowym wschodzie pogorszenie pogody

Download PDF

Na południowym wschodzie pogoda jak na razie sprzyjała zbiorom. Niestety w regionie prognozuje się w ciągu najbliższych dni burze i opady deszczu. Do czwartku aura nie będzie już tak korzystna, co może spowodować przerwę w żniwach.

Już od niedzieli w Świętokrzyskiem pogorszenie pogody. Burze z porywistym wiatrem i opady deszczu mogą przerwać żniwa na dobrych kilka dni.

W sobotę miejscami opady deszczu wystąpią dopiero po południu. W niedzielę na południowym-zachodzie województwa będzie padało i będą lokalnie burze, może nawet z gradem. Prognozowana suma opadów może osiągnąć miejscami  do 40 mm w ciągu 12 godzin. W czasie burz wiatr porywisty do 80 km/ ha – prognozuje Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Do środy miejscami będzie padało, mogą wystąpić burze, wiatr w porywach do 65 km/ha. Poprawy pogody należy spodziewać się od czwartku, będzie 27–29 °C i nie przewidujemy opadów – dodaje.

Burze z porywistym wiatrem i opady deszczu mogą przerwać  żniwa na dobrych kilka dni.

Podobnej pogody mogą spodziewać się farmerzy z Małopolski. –  Jutro w Małopolsce po południu możliwe są przelotne opady deszczu, temperatura od 26 do 28°C. W niedzielę burze z możliwym gradem, suma opadów do 40 mm w ciągu 12 godzin z porywami wiatru do 80 km/ha. W poniedziałek, wtorek i środę również burze z silnym wiatrem, korzystniejsza pogoda będzie dopiero w czwartek i piątek  – uważa Grażyna Dąbrowska.

Niekorzystna aura może być problemem również rolników z Podkarpacia i Lubelszczyzny. – W sobotę w woj. podkarpackim pojawią się przelotne opady deszczu, a w niedzielę wystąpią miejscami burze, z porywistym wiatrem (do 65 km/ha) prognozowana suma opadów to 20 mm w ciągu 12 godzin. Temperatura wyniesie od 21 do 31 °C Do środy prognozujemy zachmurzenie, opady i burze, wiatr w porywach do 65 km/ha. W czwartek i piątek pogodnie, temperatura od 27 do 30 °C. Tymczasem na Lubelszczyźnie już jutro mogą pojawić się burze z silnym wiatrem, suma opadów do 20 mm w ciągu 12 godzin. W niedzielę podobnie, wyższe opady do 30 mm w ciągu 12 godzin. Taka pogoda utrzyma się do środy. Dopiero od czwartku brak opadów, temperatura od 26 do 30 °C, wiatr słaby – przewiduje Grażyna Dąbrowska.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o