Żniwa w Polsce 2022 – jakie są aktualne plony? Sprawdź!

Żniwa w Polsce 2022 już trwają, jednak znajdują się na różnym etapie zaawansowania. W miniony weekend zbiory zbóż wstrzymały ulewne deszcze, które pojawiły się m.in. na Dolnym Śląsku, gdzie spadło ponad 80 mm. Pomimo wydajnych opadów susza nadal stanowi zagrożenie. Jak w takich warunkach idą żniwa 2022? Jakie plony pszenicy, czy żyta uzyskują rolnicy na swoich polach? Sprawdźmy!

Cena: Pszenica konsumpcyjna

864.77 zł
3.36%
Zobacz aktualne ceny

Ulewne deszcze występujące na terenie kraju w ostatni weekend lipca 2022 wstrzymały żniwa w Polsce 2022. W niektórych rejonach kraju opady te były wręcz zbawienne, jednak pomimo gwałtownego wzrostu wskaźnika wilgotności wierzchniej warstwy gleby nie udało się znacząco uzupełnić deficytu wody w glebie. Niższe warstwy gleby są nadal przesuszone przez co susza wciąż zagraża uprawom znajdującym się na polach. Czy pomimo suszy i pojawiających się gwałtownych opadów żniwa w Polsce 2022 przebiegają bez większych problemów?

Żniwa w Polsce 2022 – jakie są aktualne plony?

Pierwsze kombajny wjechały już w plantacje pszenicy, pszenżyta i żyta. Z tego względu znane są pierwsze plony uzyskane z tych upraw.

monitoringu żniwnego opracowanego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że tegoroczne żniwa zbliżają się do końca w południowej części województwa. Natomiast w północnej Wielkopolsce trwają żniwa rzepaku, a także zbóż ozimych, których plony są następujące:

  • żyto 2,5-3 t/ha.,
  • pszenica4,5-5 t/ha.,
  • pszenżyto3-4 t/ha.

Na podstawie osiągniętych wyników WIR stwierdziła, że tegoroczne plony zbóż w żniwa 2022 są niższe, niż w 2021 r., ale wyższe niż te, które prognozowano przez żniwami.

Plony zbóż i rzepaku są nieco niższe aniżeli w ubiegłym roku, ale wyższe od spodziewanych jeszcze przed żniwami. Widoczne jest duże zróżnicowanie plonów w zależności od klasy gleby, co jest zrozumiałe w sytuacji tak dużej suszy – podała WIR.

Żniwa w Polsce 2022 rozkręcają się. Plony zbóż to temat o którym dyskutują również rolnicy na forum rolniczym – agrofoto.pl

Jakie są pierwsze plony pszenicy, czy żyta?

pszenica ozima 5,66t/ha, podobne działki, nawożenie to samopodaje użytkownik o nicku krilan06.

Z kolei użytkownik o nicku JarekBazydlo poinformował o osiągniętych  plonach żyta – Wilgotność żyta 12.7% plon około 4-5t ale to najsłabszy kawałek. 

Jakie odmiany plonują najlepiej? no u mnie Arkadia w tym roku na 3-4klasie szła na 6t a na 5tej ja tak spaliło że sypała może tone – informuje użytkownik o nicku songo.

Żniwa 2022 w warunkach suszy

Trwające żniwa w Polsce 2022 podobnie jak w poprzednich latach prowadzone są w warunkach deficytu wody, który według ostatniego raportu IUNG-PIB występuje na terenie całego kraju. Suszę rolniczą odnotowuje się w 12 uprawach takich jak np. kukurydza na ziarno, kukurydza na kiszonkę, rośliny strączkowe, zboża jare.

Czytaj również: Pomoc dla producentów chmielu – ruszył nabór wniosków. Sprawdź!

Źródło: WIR; IUNG-PIB; agrofoto.pl; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *