Brakuje Ci czasu, a chcesz być na bieżąco z tym, co najważniejsze w rolnictwie? Wystarczy 100 sekund. agroFakt.pl prezentuje nowy magazyn pt. „100 sekund”, w którym w niespełna 2 minuty opowiemy Ci o tym, co ważnego, ciekawego, czy inspirującego wydarzyło się w ciągu ostatnich dni.
100 sekund – 9 sierpnia. Odcinek 12.
TRUDNE ŻNIWA
Trochę słońca i znów deszcze. Tegoroczne żniwa nie należą do łatwych. W wielu miejscach w Polsce rolnicy nie mogą zebrać ziarna z pól, bo przez kapryśną pogodę, jest on zbyt wilgotne. Dodatkowym powodem do zmartwień jest nie najlepsza jakość zbóż i – zbyt niskie zdaniem rolników – ceny, które dodatkowo obniża jeszcze niekontrolowany import ziarna z Ukrainy.
***
KUKURYDZA OBRODZI
Powody do radości mają za to producenci kukurydzy. Duża wilgotność i wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi roślin. W przeciwieństwie do słabych, ubiegłorocznych zbiorów spowodowanych suszą, tegoroczne zapowiadają się wyjątkowo dobrze. Pytanie tylko, jak przy takiej obfitości ziarna kształtować się będą ceny w punktach skupu?
***
WSPARCIE DLA PRZETWÓRCÓW
Dobra wiadomość dla rolników, którzy chcą uruchomić własną przetwórnię. Już we wrześniu ruszy nabór wniosków na Wsparcie przetwórstwa w ramach PROW 2014–2020. W ramach tego programu rolnicy mogą otrzymać od 10 do 300 tys. zł.
***
PAKT DLA WSI
Szansa dla wsi i małych miast. W przygotowywanej przez rząd Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju istotnie miejsce ma zająć, opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pakt dla Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz powołania Polskiego, Narodowego Holdingu Spożywczego, czy uruchomienia Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, ministerstwo chce też wspomagać wzrost gospodarczy i rozwój wsi. Projekt trafił do konsultacji społecznych.
***
DOPŁATY ZA BRAK PRODUKCJI
Komisja Europejska znalazła sposób na ograniczenie kryzysu na rynku mleka. Sposobem tym mają być specjalne dopłaty dla producentów rolnych, którzy zmniejszą lub całkowicie zlikwidują produkcję. Wysokość wsparcia wynieść ma 60 gr do każdego niewyprodukowanego litra mleka. W sumie na wypłatę odszkodowań w całej Unii przewidziano kwotę 150 mln euro.
Dodaj komentarz