500 plus na świnie budzi kontrowersje

Zapowiadany przez PiS program 500 plus na świnie i krowy przewiduje rekompensaty dla rolników za podnoszenie dobrostanu zwierząt. Jednak hodowcy trzody chlewnej apelują o odstąpienie od tych dopłat w dobie ASF. Tym bardziej, że przy dalszym rozprzestrzenianiu się zarazy, niewykluczone, że KE w przyszłości wprowadzi zakaz utrzymywania świń na wybiegach!

500 plus na świnie i krowy – to program Prawa i Sprawiedliwości przedstawiony rolnikom przed wyborami do Europarlamentu. Dopłaty mają być przekazywane hodowcom w formie rekompensaty za podniesienie dobrostanu zwierząt. Chodzi o m.in. zapewnienie świniom dostępu do wybiegu.

Jakie rekompensaty w ramach 500 plus na świnie i krowy? Przeczytaj więcej!

Trzodziarze nie chcą dopłat

Jak ten program oceniają rolnicy? Zdaniem KZP-PTCH, propagowanie zapewnienia świniom dostępu do wolnego wybiegu nie jest dobrym pomysłem. Wszystko przez rozprzestrzeniający się po kraju wirus ASF…

500 plus dla świni

500 plus dla świni – hodowcy trzody chlewnej apelują o odstąpienie od tych dopłat!

Czy ten model produkcji powinien być propagowany i rozwijany poprzez dopłaty ze środków publicznych? – pyta Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH. – Nawet jeżeli program dofinansowania dotyczyłby tylko strefy białej (wolnej od wirusa ASF), to przy tak szybko rozprzestrzeniającym się wirusie, stada trzody chlewnej utrzymywane na wybiegach w pierwszej kolejności narażone byłyby na zakażenie ASF i likwidację. Po co wiec propagować poprzez dopłaty model produkcji, w którym najtrudniej jest walczyć z wirusem? – podkreśla.

500 plus na świnie to zły pomysł?

KZP- PTCH zaapelował do resortu rolnictwa o odstąpienie od planowanych dopłat. Co na to ministerstwo? W odpowiedzi na pismo KZP-PTCH poinformowało, że obecnie „nie jest planowane wprowadzenie w Polsce zakazu utrzymywania świń na wybiegach”.

Ale resort jednocześnie nie wyklucza, że – ze względu na zmienną sytuację epizootyczną w odniesieniu do ASF – „przepisy wprowadzane w przyszłości przez KE mogą taki zakaz wprowadzić”. Wtedy – planowane dopłaty nie będą mogły być prowadzone. Pomimo rozprzestrzeniającego się po kraju wirusa ASF i obaw hodowców ministerstwo rolnictwa nie chce zrezygnować z zapowiadanych rekompensat.

Źródło: KZP-PTCH

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *