Krowa plus – obietnice wyborcze PiS

500 złotych od jednej krowy i 100 złotych od tucznika – zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji w Kadzidle koło Ostołęki. Sprawdzamy, jakie są obietnice wyborcze PiS dla rolników i skąd rząd weźmie pieniądze na ich realizacje?

Na konwencji wyborczej PiS w Kadzidle padły ważne obietnice i to z ust samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Przekonywał on, że chce wspierać gospodarstwa, które będą zapewniały zwierzętom dobrostan i hodowały zwierzęta, z własnego chowu, w oparciu o własną pasze.

100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy najmniej, a być może więcej – obiecywał rolnikom Jarosław Kaczyński.

Program Krowa 500 +

obietnice wyborcze PiS

Obietnice wyborcze PiS przedstawił prezes Jarosław Kaczyński na konwencji w Kadzidle.

fot. pis.org.pl

Po ogłoszeniu „rolniczej piątki Kaczyńskiego” posypała się lawina komentarzy na temat nowych propozycji PiS-u. Suchej nitki na partii rządzącej nie pozostawiła opozycja, która nazwała program prześmiewczo „Krowa plus”.

Szczerze mówiąc niewiele się po nich spodziewałem, ale na dwa dni przed wielkim strajkiem nauczycieli mówić Polakom o programie „Krowa +” i „Świnia +” to tylko Kaczyński potrafi – skomentował Sławomir Neumann z PO na Twitterze i nawiązał tym samym do zapowiadanego na poniedziałek 8 kwietnia strajku nauczycieli.

O to, dlaczego PiS dostrzega potrzebę wsparcia rolników, a nauczycieli już nie pytał również Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Obietnice wyborcze PiS

Skąd mają pochodzić pieniądze na 500 zł od krowy i 100 zł od tucznika? Wyjaśnił to na Twitterze Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. – To będą środki z II filara WPR ( to będzie program unijny) – napisał krótko.

Wszystko wskazuje na to, ze obietnice PiS-u mają być realizowane od 2021, czyli od nowej perspektywy finansowej. Kuźmiuk wyjaśnił, że to co proponuje PiS to wsparcie dla małych i średnich gospodarstw, a podobne programy dla hodowców krów i świń są już realizowane m.in. w Rumunii, Finlandii oraz we Włoszech.

PiS rozdaje budżet którego nie ma

Obietnice PiS dla rolników spotkały się z krytyką europosła PO Janusza Lewandowskiego, byłego komisarza UE ds. budżetu i programowania finansowego. Jego zdaniem PiS „rozdaje budżet którego nie ma, jakby nie słyszał o Wspólnej Polityce Rolnej” co jest „objawem desperacji i niewiedzy”.

obietnice wyborcze pis

W konwencji uczestniczyli także premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

fot. pis.org.pl

Przypominamy, że negocjacje w sprawie ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 trwają. Ale już wiadomo, że będą cięcia w polityce spójności wynoszące około 7 proc., a we Wspólnej Polityce Rolnej – około 5 proc.

PiS nie potrafi wydać tego co ma?

Obietnice wyborcze PiS poddał w wątpliwość również lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej zauważył, że „PiS nie potrafi nawet wydać tego, co już jest„. Jak przypomniał „dzisiaj wykorzystanie środków na rolnictwo wynegocjowanych przez rząd PO-PSL jest na poziomie 29 proc„.

Jeszcze w środę minister Ardanowski mówił, że od rolników wiało pustką intelektualną, a w sobotę już są jedynymi obrońcami polskiej wsi. 500 złotych które obiecuje prezes Kaczyński dotyczy funduszy unijnych. PiS obiecuje pieniądze z UE, których jeszcze nawet nie wynegocjował – powiedział dla „Rzeczpospolitej”.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *