Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przygotował pierwszy komunikat o suszy rolniczej w naszym kraju. Gdzie występuje susza rolnicza?
IUNG-PIB sprawdzał stan upraw w czasie 60 dni, czyli w kwietniu i maju.
– W pierwszym okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2016 r., stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – informuje prof. Andrzej Doroszewski z IUNG–PIB. – Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.

Najwięcej zagrożonych suszą rolniczą gmin to tereny woj. kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. (fot.agroFoto.pl, użytkownik: john77)
Zdaniem badaczy z Instytutu susza rolnicza w Polsce notowana jest w tym czasie wśród 3 upraw: zbóż jarych, krzewów owocowych i truskawek.
– Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w 6 województwach Polski w 76 gminach (3,07% gmin kraju) na 0,47% gruntów ornych – raportuje prof. Doroszewski.
Najwięcej zagrożonych suszą rolniczą gmin to tereny woj. kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.
– Na terenie kraju w analizowanym okresie 60 dni występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów wody dla roślin uprawnych – wyjaśnia profesor. – W zachodniej części Nizin Środkowopolskich notowano duży deficyt wody, który może spowodować znaczne obniżenie plonów. Zwłaszcza dotyczy to upraw zlokalizowanych na glebach słabych i bardzo słabych, na glebach cięższych problem niedoboru wody jest mniej odczuwalny. Szczególnie trudna sytuacja występuje zwłaszcza w uprawach zbóż jarych późno wysiewanych. Rośliny, które zostały dotknięte niedoborem wody są słabo rozkrzewione, mają słabo rozwinięty system korzeniowy, są niskie co przy dalszym braku wody może spowodować znaczne straty w tych uprawach.
Dodajmy jeszcze, że suszę w zbożach jarych i uprawach krzewów owocowych odnotowano miejscowo w 6 województwach, a w uprawach truskawek – tylko w 3.
Dodaj komentarz