Susza w uprawach warzyw i owoców

Podczas gdy w jednych regionach kraju pojawiają się ulewne deszcze i nawałnice, inne nadal cierpią z powodu suszy. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podaje, że problem suszy dotyczy już niemal 1/5 wszystkich gmin w Polsce.

IUNiG szacuje, że tegoroczne zbiory na obszarach dotkniętych suszą będą aż o 20% niższe.

Największe niedobory wody notowane są aktualnie w północno-zachodniej Polsce. Susza rolnicza występuje m.in. w województwach: lubuskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Wyjątkowy deficyt wody utrzymuje się na Kujawach. Przedłużający się okres bez deszczu oznacza dużo niższe zbiory w porównaniu do lat, w których bilans wodny utrzymuje się na średnim poziomie. IUNiG szacuje, że tegoroczne zbiory na obszarach dotkniętych suszą będą aż o 20% niższe. Problem dotyczy nie tylko rolników uprawiających zboża czy kukurydzę, ale też sadowników i plantatorów warzyw.

– Z niepokojem obserwuję plantację i coraz bardziej pogłębiające się skutki suszy – mówi Zdzisław Wawrzyńczyk, właściciel plantacji warzyw w Nowym Miasteczku w woj. lubuskim. – To już kolejny rok, w którym praktycznie nie pada deszcz. W ubiegłym roku straty z powodu suszy były dość spore. W tym roku jeszcze nie jest aż tak źle, ale jeśli nadal nie będzie deszczu, zbiory będą na pewno niższe. W ciągu ostatnich kilku tygodni, jeśli padało, to tylko przelotnie.

susza

Nawadnianie upraw pomoże, ale na pewno nie rozwiąże problemu.

Podobnie jest w sadach owocowych i na plantacjach truskawek, malin i innych owoców miękkich. Problem jest tym bardziej dotkliwy, że ubiegła zima nie pozwoliła na zgromadzenie wystarczającej ilości wody w glebie i roślinach, co tym bardziej pogłębia deficyt wody.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *