Agro Akademia BASF – nowe trendy w uprawie jęczmienia
W Tarnowie Podgórnym odbyło się szkolenie dla producentów zbóż będące częścią cyklu seminariów Agro Akademii BASF. Tym razem zaproszeni rolnicy mieli okazję wysłuchać eksperckich wykładów dotyczących najnowszych trendów i technologii uprawy jęczmienia. Oprócz gospodarza, firmy BASF, goście wysłuchali prelegentów z firm John Deere, Limagrain, ADOB, LNB i Malteurop.
Prelegenci podczas cyklu seminariów pod nazwą Agro Akademia jęczmienia przedstawili komplet informacji dotyczących uprawy jęczmienia – od wyboru odmiany poprzez zaprawianie, nawożenie, środki ochrony roślin, efektywny zbiór, na zyskownej sprzedaży kończąc.
–Akademia jęczmienia wywodzi się z głównej Agro Akademii BASF, wspólnie z naszymi partnerami postanowiliśmy przygotować informacje na temat technologii produkcji danej uprawy – w tym przypadku jęczmienia. Warto być przedsiębiorczym i zaradnym, pilnie śledzić, co się dzieje w środowisku, wszak współczesny rolnik uczy się do końca życia i zawsze potrafi wyciągnąć wnioski z popełnianych błędów. – mówi Tomasz Cichocki, Crop manager z firmy BASF.
Spis treści
Sposób na kapryśną pogodę
Uprawa jęczmienia jest bardzo wymagająca, zboże to jest w szczególności narażone na działanie chorób grzybowych w początkowych stadiach rozwoju rośliny. Częstym problemem jest przy tym kapryśna pogoda, która uniemożliwia wykonanie zabiegu fungicydowego T1. – Bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników cieszy się produkt Systiva. Jest to zaprawa, a właściwie fungicyd bezopryskowy, który pozwala na przełożenie okresu ochrony na okres zaprawiania. Systiva jest bardzo istotnym środkiem dla producentów jęczmienia, jest bardzo doceniany również przez słodownie – podkreśla Tomasz Cichocki, Crop manager z firmy BASF.
Systiva to fungicyd stanowiący nową technologię w ochronie nalistnej, chroniący plantację od początku wegetacji. W uprawie jęczmienia jest to o tyle kluczowe, że dbałość o pierwsze liście wysoce wpływa na plonowanie. Systiva zwalcza choroby takie jak plamistość siatkowa, rynchosporioza, mączniak prawdziwy. Preparat znacznie poprawia wigor roślin, poprzez rozrost systemu korzeniowego, zapewniając jednocześnie wyrównane wschody nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych.
Jak podkreślali eksperci zastosowanie dobrych zapraw gwarantuje lepszą kondycję roślin. – Dziś każdy zmierza w kierunku osiągnięcia jak najwyższych poziomów plonotwórczych i ekonomicznych. Przyszłością współczesnego rolnictwa w dobie malejącej liczby substancji aktywnych staje się fakt, że powinno się bardziej zapobiegać rozwojowi chorób niż działać interwencyjnie – mówi Paweł Kazikowski, doradca, przedstawiciel handlowy z ramienia BASF.
Przyszłością współczesnego rolnictwa w dobie malejącej liczby substancji aktywnych staje się fakt, że powinno się bardziej zapobiegać rozwojowi chorób niż działać interwencyjnie
Dobre zmieniać na lepsze
Niemałe problemy podczas produkcji jęczmienia stanowi również regulacja wzrostu. Wykonanie zabiegu w odpowiedniej fazie rozwojowej tego zboża jest bardzo trudne, natomiast okno aplikacji wielu regulatorów wzrostu jest niewielkie. Dlatego firma BASF wprowadziła w ubiegłym roku Medax Max, będący następcą popularnego regulatora Medax Top. Nowy regulator łączy w sobie dwie substancje czynne: proheksadion wapnia oraz trineksapak etylu, które chronią zboża przed wyleganiem poprzez zwiększenie grubości ścian źdźbeł, lepsze rozwinięcie systemu korzeniowego i mocniejsze ukorzenienie. Co jednak najważniejsze, takie połączenie substancji zapewnia uniezależnienie od warunków pogodowych, na przykład od nasłonecznienia.
W zbliżającym się sezonie firma BASF proponuje swoim klientom zastosowanie nowego fungicydu pod nazwą handlową Priaxor, który dzięki swojej mobilności i strukturze chemicznej zapewnia długotrwałą ochronę przed chorobami na bardzo wysokim poziomie. Produkt charakteryzuje się elastycznym wachlarzem zastosowań. Może być stosowany od fazy pełni krzewienia do fazy końca kwitnienia. Głównym składnikiem produktu Priaxor jest substancja czynna z grupy karboksyamidów – Xemium. Preparat uchroni łany upraw przed plamistością siatkową jęczmienia, rynchosporiozą, rdzą brunatną, brunatną plamistością liści czy mączniakiem prawdziwym. – Stosując produkt Priaxor rolnik uzyska dużo wyższy plon, czego konsekwencją będzie wyższy zysk. Podobnie jest w przypadku nawożenia mikroelementami, niezmiernie ważnego elementu, który powoduje, że rośliny są dobrze odżywione, dzięki temu lepiej się rozwijają i są bardziej odporne na wszelkie choroby i infekcje – stwierdza Tomasz Cichocki z BASF.
Wiedzy nigdy nie za dużo
Skuteczność produkcji roślinnej jest uzależniona od wielu czynników, kluczowa jest również agrotechnika czy optymalny wybór odmiany do stanowiska. Dlatego podczas Agro Akademii w Tarnowie Podgórnym przedstawiono nowe odmiany jęczmienia, najnowsze rozwiązania w kwestii wydajnego zbioru, uczestnicy wydarzenia uzyskali również cenną wiedzę i wskazówki od firm zajmujących się skupem i przetwórstwem jęczmienia. Ze spotkania zadowoleni byli przede wszystkim rolnicy – Tego typu spotkania uzmysławiają, jakie płyną korzyści ze stosowania środków ochrony roślin nowej generacji. – stanowczo podkreśla Marian Wietecki, rolnik z Żydowa.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.