Poszukiwacze skarbów na polach, uwaga! [AKTUALNOŚCI]

Nawet jeśli sprawdzamy własne pole, ale robimy to z wykrywaczem metalu, możemy trafić do więzienia!

O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?

E-wnioski o dopłaty bezpośrednie – zostało trzy tygodnie
Natura 2000 – nowe granice obszarów?
Za poszukiwanie skarbów można trafić za kratki

E-wnioski o dopłaty bezpośrednie – zostało trzy tygodnie

Jeszcze przez tygodnie można składać e-wnioski o dopłaty bezpośrednie. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ich 320 tys. W razie trudności z wypełnieniem aplikacji można liczyć na pomoc pracowników biura powiatowego ARiMR lub Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

aktualności rolnicze

Termin przekazania wniosków mija 15 maja. Po tej dacie można przesyłać dokumenty jeszcze przez blisko miesiąc (do 10 czerwca), ale każdy dzień spóźnienia to minus jeden procent mniej dopłaty. Więcej informacji: ARiMR.
Źródło: Polska Agencja Prasowa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Natura 2000 – nowe granice obszarów?

Trwają konsultacje związane z planowanymi zmianami granic obszarów Natura 2000. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody po przygotowaniu przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lista granic zaproponowanych do korekty wymaga zatwierdzenia przez poszczególne gminy, których taka modyfikacja dotyczy. Wszelkie uwagi i sugestie do przedstawionych propozycji należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: opinie-natura2000@gdos.gov.pl.

aktualności rolnicze

Po zakończeniu konsultacji stosowne dokumenty zostaną przekazane do zatwierdzenia Radzie Ministrów, a potem Komisji Europejskiej. Więcej informacji, w tym mapy obszarów i dane geoprzestrzenne, na stronie GDOS.
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Za poszukiwanie skarbów można trafić za kratki

Raciborscy policjanci zatrzymali rolnika, który z wykrywaczem metalu szukał skarbów na polach.Świadek telefonicznie przekazał informację, że po polu przy ulicy Gamowskiej spaceruje mężczyzna z wykrywaczem metali i szuka skarbów. Dyżurny skierował na miejsce patrol prewencji – relacjonowali. 46-latek nie miał zgody na takie działanie i teraz grozi mu kara ośmiu lat pozbawienia wolności. Restrykcyjne przepisy wiążą się ze zmianami w polskim prawie. Od początku 2018 roku nielegalne „poszukiwanie skarbów” jest uznawane za przestępstwo, a nie tak jak wcześniej – jedynie wykroczenie. Aresztowany twierdzi, że nie działał w złej wierze i nie miał pojęcia, że robi coś nielegalnego.

aktualności rolnicze

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla ewentualnego dziedzictwa archeologicznego – przypominają policjanci z Raciborza. – Oryginalne otoczenie jest najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone. Poszukiwania na własną rękę można prowadzić po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia – nawet jeśli chcemy sprawdzić własne pole. W tej sprawie należy się zwrócić do wojewódzkiego konserwatora zabytków, a o wszelkich znaleziskach informować policję.
Źródło: Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Susza rolnicza zbiera pierwsze żniwa!

Sytuacja na Opolszczyźnie wygląda wręcz dramatycznie, jęczmienie tak słabo nie sypały od lat! Dowiedz się więcej!

17 czerwca 2019

Jakie ceny zbóż? Żniwa 2019

Żniwa 2019 rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej, ale te towarowe ruszą dopiero za około 10 dni. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku zbóż?

9 lipca 2019

Ceny referencyjne wzmocnią pozycję rolnika? [AKTUALNOŚCI]

MRiRW ustali nieprzekraczalne stawki dla niektórych produktów rolnych. Co będzie to oznaczało dla rolników?

4 lipca 2019