Czy ostatnie przypadki ASF wpłynęły na ceny żywca?

Download PDF

W ciągu ostatnich kilku dni wykryto aż 2 ogniska ASF w gospodarstwach na terenie woj. podlaskiego. Czy sytuacja ta miała wpływ na ceny żywca wieprzowego w skupach?

– Od kilku tygodni ceny są na stabilnym poziomie, nie notujemy znacznych spadków – mówi pracownik punktu skupu żywca wieprzowego z Białegostoku. – Ostatnie 2 przypadki ASF wywołują niepokój hodowców, jednak jak na razie nie mają one żadnego wpływu na ceny. Być może jest tak dlatego, że tu, na ścianie wschodniej podaż tuczników nie jest zbyt duża. Niektóre ubojnie narzekają wręcz na brak dostawców.

Jak na razie 2 ostatnio wykryte ogniska afrykańskiego pomoru świń nie mają więc większego wpływu na ceny żywca w skupach. Choć widmo obniżek cen jest coraz bliższe, póki co nie ma nic wspólnego z przypadkami ASF.

Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego w woj. podlaskim wynoszą ok. 5,40–5,50 zł/kg. To całkiem dobra stawka w porównaniu z cenami występującymi w innych województwach. Przykładowo w sąsiednim województwie – lubelskim ceny żywca są sporo niższe. Niektóre punkty skupu za kilogram żywca wieprzowego płacą zaledwie 4,10 zł.

 

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o