Bentiowalikarb — definitywny koniec sprzedaży tego wycofanego środka

To już ostatni moment na nabycie fungicydów zawierających bentiowalikarb. Decyzją Unii Europejskiej te substancja czynna jest kolejną, która została wycofana z unijnego rynku. Dowiedz się, w jakich handlowych środkach się znajdowała i do kiedy masz czas na ich zakupy.
Bentiowalikarb to chemiczna nazwa fungicydu używanego do walki z patogenami grzybopodobnymi jak zaraza ziemniaka czy mączniaki rzekome. Wkrótce bezpowrotnie zniknie z rynku.
Spis treści
Bentiowalikarb wycofany z rynku w UE
Bentiowalikarb to popularny fungicyd stosowany w uprawie ziemniaka i różnych warzyw. Wykorzystuje się go przeciwko trudnym do zwalczenia chorobom wywoływanym przez organizmy glonopodobne lub inaczej zwane grzybopodobnymi. Generalnie przeciwko patogenom z grupy Oomycota — lęgniowce.
Ta substancja czynna z grupy karbaminianów działa wgłębnie i układowo (systemicznie), zapobiegawczo, ale także leczniczo. Ogranicza wzrost struktur patogenów, hamuje wytwarzanie i kiełkowanie zarodników, zakłóca procesy budulcowe plechy mikroorganizmu. Jej ważną cechą fizyczną jest długie utrzymywanie się na powierzchni liści chronionych roślin, mimo niekorzystnych warunków pogodowych.
Mimo że dobór fungicydów o powyższym działaniu nie był duży, to decyzją unijną o wycofaniu bentiowalikarbu z użycia w rolnictwie UE jako środka ochrony roślin ograniczono strategię antyodpornościową w ochronie ziemniaków, pomidorów, cebuli.
Ściśle mówiąc, państwa członkowskie UE musiały wycofać zezwolenia na środki zawierające bentiowalikarb do 13 czerwca 2024 r., gdyż jak stwierdzili specjaliści, substancja ta ma zaburzać gospodarkę hormonalną u ludzi.
Co zamiast bentiowalikarbu?
Podkreślić należy, że unijni specjaliści oceniający substancje czynne podjęli decyzję o wycofaniu bentiowalikarbu, mimo świadomości, że:
liczba dostępnych alternatyw chemicznych dla niektórych zastosowań benthiavalicarbu może być niewystarczająca — czytamy w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/2657
Dodatkowo rozpatrując, czy jest on niezbędny w ochronie roślin, zauważyli, że w niektórych państwach członkowskich dostępne są również pewne metody niechemiczne wspomagające ochronę przed Oomycota. Według tych ekspertów połączenie dostępnych metod chemicznych i niechemicznych może być możliwe do kontrolowania patogenów w niektórych uprawach.
Bentiowalikarb — do kiedy można kupić?
Zapadające decyzje o wycofaniu zezwoleń nie są jednoznaczne z usunięciem substancji ze sprzedaży i użycia w tym samym terminie. Otóż na to zazwyczaj wyznacza się dłuższy czas. Tak też było w przypadku bentiowalikarbu. Ściśle mówiąc, środki zawierające tę substancję czynną można jeszcze dystrybuować i kupić do 13 listopada 2024 r.
Natomiast ostateczny termin na stosowanie, przechowywanie i unieszkodliwianie mija 13 grudnia 2024 r. Czyli od tego dnia nie można już używać bentiowalikarbu do ochrony upraw na terenie UE.

Zarejestrowane w Polsce środki zawierające bentiowalikarb wykorzystywane były w ochronie ziemniaka przed zarazą oraz warzyw — cebuli i czosnku do ochrony przed mączniakiem rzekomym
W jakich środkach znajdował się bentiowalikarb?
Jeśli chodzi o handlowe produkty zarejestrowane w Polsce, które zawierały tę substancję czynną, to znikną z doboru i półek sklepowych dwa fungicydy:
- Zorvec Endavia,
- Exalte.
Oba zawierały mieszaninę bentiowalikarbu oraz oksatiapiproliny. Dopuszczone były do użycia w Polsce jako fungicydy chroniące uprawy ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Można ich było użyć także w uprawach cebuli i czosnku do zabezpieczania i zwalczania mączniaka rzekomego.
Przypominamy, że wraz z wycofaniem z użycia każdego środka ochrony roślin zmniejszeniu ulegają także normy NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości w/na produktach pochodzenia roślinnego). W efekcie bardzo łatwo podczas badań roślin i otrzymanych z nich produktów żywnościowych wykryć niezgodne z prawem zastosowania środka ochrony roślin.
Źródła: www.eur-lex.europa.eu
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
