Bezpieczne gospodarstwo. Nie daj się wkręcić (przez maszynę)

W 2018 roku odnotowano w kraju ponad 5200 wypadków w gospodarstwach rolnych. Najczęstsze i najgroźniejsze dotyczyły pochwyceń i uderzeń przez ruchome części maszyn. Uważaj. I nie daj się wkręcić.

W trakcie żniw rodzice są bardziej niż zwykle zajęci pracą. Dlatego tym większej uwagi wymaga bezpieczeństwo dzieci.

Teraz w rolnictwie jest tak, że się spieszymy. Jak jest pogoda, to każdy się spieszy. To przez pośpiech jest bardzo dużo wypadków– mówi Damian Dambon, rolnik z Trawników. – Dużo trzeba myśleć, najlepiej telefony komórkowe odłączyć. (…) Jest pośpiech, są żniwa. No a dzieci wszędzie chcą wejść, dlatego trzeba bardzo uważać.

Kampania „Nie daj się wkręcić”

Lech Waloszczyk

Lech Waloszczyk, dyr. Oddziału Regionalnego KRUS w Opolu

fot. Mariusz Drożdż

Ten rok to 17-ta edycja organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Tym razem hasłem przewodnim kampanii prewencyjnej jest: Nie daj się wkręcić. [Tutaj możesz zapoznać się z materiałami KRUS.]

– Ten rok generalnie przeznaczony jest na to, żeby pokazać, że relacje człowiek-maszyna, (…) cały czas stanowią duże niebezpieczeństwo dla użytkowników – mówi Lech Waloszczyk, dyr. Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu. – Maszyny są coraz lepsze, coraz bezpieczniejsze, no ale niestety wypadki też ciągle są. (…) Jeżeli taka maszyna duża pochwyci człowieka, to już nie jest tak jak kiedyś że mu palec utnie. To jest tragedia.

Konkurs plastyczny, który działa na wyobraźnię dzieci

Magdalena Gach

Magdalena Gach

fot. Mariusz Drożdż

Dodatkowo KRUS organizuje konkurs plastyczny dla dzieci. Tym razem pod hasłem: Maszyna pracuje, dziecko obserwuje. Co roku w akcji bierze udział kilka tysięcy dzieci z co trzeciej szkoły w województwie. Efekty akcji informacyjnej już widać.

Nie wolno wchodzić tam na górę rzepaku, bo się można utopić – mówi kilkuletnia Magdalena Gach.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *