Nie daj się wkręcić – to hasło kampanii przygotowanej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mającej na celu zapobieganie wypadkom, związanym z pochwyceniami i uderzeniami przez ruchome części maszyn i urządzeń.

Trudno sobie dziś wyobrazić gospodarstwo bez maszyn rolnych, ale ich złe użytkowanie może być przyczyną wielu wypadków.
– To najczęściej zgłaszane zdarzenia, zaraz po upadkach osób – informuje Biuro Prewencji i Rehabilitacji KRUS. – W 2015 r. zgłoszono do KRUS z jednego tylko woj. dolnośląskiego ogółem 801 wypadków, z tego 86 wypadków (spraw zakończonych) było związanych z pochwyceniami i uderzeniami przez ruchome części maszyn i urządzeń.
Co bardzo ważne – w tej grupie zdarzeń do wypadków dochodziło głównie podczas pracy przy użyciu pilarek tarczowych i łańcuchowych, elektronarzędzi oraz innych maszyn.
Większość tych zdarzeń miała miejsce podczas przygotowywania opału, napraw sprzętu rolniczego i prac polowych. Najczęstsze przyczyny tych wypadków to:
- brak lub niewłaściwe osłony i zabezpieczenia,
- niewłaściwe uchwycenie, trzymanie narzędzi,
- nieużywanie środków ochrony indywidualnej (ochron głowy, oczu, rąk, słuchu, układu oddechowego),
- wykonywanie czynności bez usunięcia zagrożenia,
- przechodzenie, przejeżdżanie lub przebywanie w miejscach niedozwolonych.

w celu zwiększenia bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń i aby rzeczywiście ,,Nie dać się wkręcić” w maszynę należy przestrzegać zasad BHP.
Maszyny i urządzenia techniczne czynią pracę lżejszą i wydajniejszą. Trudno sobie dziś wyobrazić gospodarstwo rolne bez maszyn. Mechanizacja prac niesie jednak zagrożenia dla zdrowia i życia rolników, jeżeli maszyny są źle użytkowane, niewłaściwie skonstruowane lub zużyte czy niekompletne.
Dlatego też, w celu zwiększenia bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń i aby rzeczywiście Nie daj się wkręcić w maszynę należy przestrzegać zasad BHP. Najważniejsze z nich to:
- Maszyny mogą obsługiwać tylko osoby dorosłe, zdrowe, przeszkolone w zakresie obsługi danej maszyny i bezpieczeństwa pracy, posiadające wymagane uprawnienia (np. prawo jazdy kategorii T, jeśli kierują ciągnikiem).
- Nie należy obsługiwać maszyny po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, jeśli odczuwa się jakieś dolegliwości lub złe samopoczucie.
- Należy zadbać o dobrą organizację pracy. Pośpiech jest złym doradcą.
- Urządzenia i maszyny należy używać wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Nie należy pozbawiać maszyn i urządzeń osłon fabrycznych.
- Osłonięte powinny być mechanizmy napędowe i układy przekazu mocy.
Maszynę należy przygotować do pracy. Przed uruchomieniem sprawdzić: układ kierowniczy, układ hamulcowy, ogumienie, światła, sygnał dźwiękowy.
- Przy sprzęganiu przyczepy nie dopuścić, aby między nią a ciągnikiem przebywały inne osoby.
- Zanim rozpocznie się naprawę i konserwację urządzenia lub maszyny należy: wyłączyć silnik, poczekać aż zatrzymają się elementy robocze, odłączyć zasilanie.
- Podczas pracy pilarką łańcuchową zaleca się stosowanie środków ochrony indywidualnej: kasku ochronnego, ochronników słuchu, okularów ochronnych, rękawic odpornych na przecięcie, obuwia ze wzmocnionymi noskami, spodni ochronnych z wkładkami antyprzepięciowymi.
Dodaj komentarz