Czy bobry staną się zwierzętami łownymi?

Wielu rolników narzeka na szkody czynione przez bobry. Do tej pory były to tylko słowa, a teraz jest wniosek, by można było do bobrów strzelać.

Wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożyła Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Popieramy Podkarpacką Izbę Rolniczą, która jest inicjatorem tego pomysłu – powiedział nam Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.Chodzi nam o wpisanie bobra na listę zwierząt łownych i uregulowanie zasad wypłaty odszkodowania za szkody przez nie spowodowane. Obecnie populacja bobra w całym kraju jest bardzo liczna i ich działalność powoduje znaczące straty w rolnictwie i gospodarce rybackiej.

Zdaniem rolników, jeśli pozwoli się bobrom na dalsze życie pod ochroną, ich liczebność w naszym kraju lawinowo wzrośnie.

Zdaniem rolników, jeśli pozwoli się bobrom na dalsze życie pod ochroną, ich liczebność w naszym kraju lawinowo wzrośnie.

Jednym ze skutków spiętrzenia wody przez bobry jest zalanie użytków zielonych i zniszczenie lub utrudnienie zbioru plonów. Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, szacując szkody wyrządzone przez bobry uwzględniają tylko szkody bezpośrednio przez nie wyrządzone, natomiast winą za zalanie terenów uprawnych obarczają spółki wodne, które rzekomo niewłaściwie dbają o drożność cieków wodnych.

Rolnicy widzą tylko niekorzystne działania bobrów.

W jednym leśnictwie na naszym terenie jest ponad 100 ha młodników, upraw pod wodą, i ten bilans ciągle rośnie – mówi Stanisław Janiszewski, rolnik z woj. lubuskiego. – Do tego dochodzą szkody w uprawach rolnych, ludzie zaczynają to zgłaszać, a zwierząt przesiedlać już nie ma gdzie.

Dlatego też samorząd rolniczy jest zdania, że należy wprowadzić jasne rozwiązania prawne, które w sposób jednoznaczny określą zakres szkód wyrządzanych przez bobry, a obejmujących również szkody w trwałych użytkach zielonych, za które rolnik będzie mógł otrzymać odszkodowanie ze Skarbu Państwa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *