Brak zmian w ustawie o krwiodawstwie
Z jednej strony trwa w Polsce dynamiczna akcja społeczna namawiająca do oddawania krwi, a z drugiej nie potrafimy spełnić wszystkich wytycznych dotyczących nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, wymaganych przez Unię Europejską.
Do 8 lutego 2005 r. powinniśmy wprowadzić wymagane przez Unię dyrektywy dotyczące m.in. minimalnego wieku dawców, warunków importu krwi z państw trzecich i obowiązków sprawozdawczych placówek służby krwi. Inne dyrektywy związane z bezpieczeństwem krewi powinny być zatwierdzone do końca sierpnia 2006 r. Do tego terminu należało w dodatku przekazać Komisji odpowiednie teksty przepisów prawa krajowego, które stanowią transpozycję tych dyrektyw. Tymczasem projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie wciąż jest omawiany na szczeblu rządowym.
Komisja Europejska uważa zatem, że Polska nie wypełniła niektórych zobowiązań wynikających z dyrektyw 2002/98/WE, 2004/33/WE i 2005/61/WE dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa odnoszących się do krwi ludzkiej i składników krwi.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!